"Zástupci Evropské unie se vyjadřují o manipulaci voleb v Bělorusku. Mohu vědět čím, jak a kým byly tyto volby zmanipulované?" zeptal se jeden ze čtenářů.
"Vyskytla se řada případů, kdy došlo ze strany volebních komisí k ovlivňování výsledků ve prospěch současného prezidenta Lukašenka. Problémem byla absence kontroly nad sčítáním hlasů. Opozice nemohla mít své zástupce ve volebních komisích a u voleb nebyli ani mezinárodní pozorovatelé. To samozřejmě umožňovalo manipulaci s hlasy," poznamenal Zdechovský a poukázal na některé články českých médií o samotné manipulaci hlasů i o jiných výsledcích, než byly ty oficiální.
"Neměla by si EU nejdříve zamést před vlastním prahem (Španělsko, Francie) a pak teprve strkat nos k sousedům?" ptal se další ze čtenářů.
"Státy EU mají na rozdíl od Běloruska opravné prostředky např. v případech, kdy dojde k porušení lidských práv. V Bělorusku to ale neplatí a falšování výsledků voleb, k němuž prokazatelně došlo, dělá zvolení Alexandra Lukašenka prezidentem nelegitimním. Proto k němu nelze mlčet a nečinně přihlížet," odvětil Zdechovský.
Odpovědi europoslance Zdechovského najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef