Matematik Šmíd: Na hokeji se křičí, to je nebezpečné. Ale nejhorší jsou restaurace a kluby

25.09.2020 9:35 | Zprávy

Restaurace jsou daleko větším rizikem přenosu nemoci covid-19 než fotbal a škola, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz matematik Martin Šmíd, který je hlavní autorem analýzy Centra pro modelování biologických a společenských procesů, která vypočítává účinnost jednotlivých opatření v boji s koronavirem. Její autoři označili za absurdní, že se minulý víkend v Česku konala hokejová utkání, kde bylo i 2500 lidí.

Matematik Šmíd: Na hokeji se křičí, to je nebezpečné. Ale nejhorší jsou restaurace a kluby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jídlo v restauraci, ilustrační foto

Před středečním oznámením nových opatření jste jako autoři studie tvrdili, že je potřeba sáhnout k razantnímu omezení kontaktů, uzavření většiny škol a omezení společenského i rodinného setkávání. „Jde o omezení počtu lidí na společných akcích zejména ve vnitřních prostorách a omezení otevírací doby restaurací. Co se týče rodinných setkání, tak tam je to samozřejmě ošemetnější, protože to nejde moc vynutit nebo zakázat,“ sdělil Šmíd.

Jsme podle něj v situaci, kdy se nestíhá trasovat, a proto epidemii můžeme omezit hlavně zavedením protiepidemických opatření. V analýze také uvádí, že je absurdní, že v Praze ještě do minulého víkendu probíhaly hromadné akce ve vnitřních prostorách, jako jsou hokejová utkání, kde bylo i 2500 diváků. „Hokejová utkání jsou velké riziko. Lidé fandí a při křičení totiž ze sebe nakažení dostávají mnohem více viru,“ vysvětluje matematik.

Největší riziko však jsou uzavřené prostory, kde jsou lidé natěsnaní a kde se navzájem mísí. Navíc pokud mají něco vypito, tak se projevují uvolněněji, například tolik nemlčí. „Jednoznačně nejhorší jsou kluby v momentě, kdy je zábava takzvaně v plném proudu. Třeba takový fotbalový zápas, na kterém je výrazně omezená kapacita a kde jsou lidé disciplinovaní včetně dodržování rozestupů ve frontách, takové riziko není,“ podotkl Šmíd.

„První, co se má regulovat, jsou restaurace a kluby. Nikoliv způsobem, aby se zavřely a zkrachovaly, ale aby se tam pokud možno dodržovaly rozestupy, hygiena a aby lidé mimo svůj stůl nosili roušky,“ uvedl s tím, že stejně rizikové jsou i vnitřní volnočasové aktivity. 

A co školy? „Ty jsou rovněž nebezpečné, ale školy se do jisté míry samy trasují kvůli obavám, aby je někdo nezavřel. Velice se to tam hlídá,“ uvedl Šmíd, že u škol tedy není takový problém, že zase tak dobře nefunguje trasování, jako třeba v hospodách. Ve škole totiž vědí, kdo se s kým schází, v hospodě něco takového nefunguje. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…