„Pokud Britové chtějí dál obchodovat, musejí přijít s návrhy, nejen říkat: Milá Evropo, dej nám všechno, my ti nedáme nic,“ podotkl mimo jiné Prouza. Podle něj je důležité, abychom nyní hájili zájmy Česka i Evropské unie. „Britové jsou ti, kteří mění podmínky. Neměli bychom být v situaci, kdy budeme říkat Británii: Milá Británie, proto, aby ti ekonomika fungovala, my ti dáme toto všechno,“ podotkl.
Prouza se následně také vyjádřil k tomu, jak vidí budoucnost Unie. „Nemyslím si, že by Francouzi a Němci chtěli rozdělit Evropskou unii. Pokud někdo tu jednotu drží, jsou to Němci. A oba státy vědí, že pokud začnou rozebírat ta pravidla, přijdou další.“
Pro Česko je podle Prouzy nejdůležitější volný pohyb osob. „Je to věc, která je důležitá pro naši ekonomiku,“ řekl s tím, že pro Velkou Británii je však volný pohyb nepřijatelnou strategií. Jak Prouza tvrdí, nyní je důležité dohodnout, aby lidé, kteří tam pracují a žijí, mohli pokračovat za současných podmínek, pro ostatní aby podmínky byly známy co nejdříve. Důležitá je prý také skutečnost, aby do Británie mohli přicházet studenti.
„Dnešní krok Theresy Mayové byl prvním krokem. Nyní musí oznámit ještě den, kdy začne Británie skutečně odcházet,“ podotkl Prouza.
Závěrem se pak Prouza vyjádřil k problémům, které by mohly nastat v souvislosti s Brexitem. „Bude špatně, přijdeme-li o spolupráci vysokých škol,“ nechal se slyšet Prouza. „Může dojít k situaci, kdy Britové budou chtít, aby cizinci odcházeli, aby zaměstnavatelé raději najímali Brity. 80 tisíc Čechů, kteří v Británii jsou, je ale velmi kvalifikovaných,“ poznamenal k otázce práce ve Velké Británii Prouza.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef