Média se od roku 1989 změnila k horšímu. Expert nastavil ČT zrcadlo do Rakouska a Německa a je to tristní srovnání

06.08.2016 13:45 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý dlouholetý člen Rady Českého rozhlasu, novinář a publicista Antonín Zelenka je přesvědčen, že možnému zneužívání médií, která vlastní člen vlády, je možné zabránit jen přísnější legislativou. „Pokud se mluví o střetu zájmu v různých oblastech, nevidím jasnější a zřetelnější důkaz střetu zájmu než v případě vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše,“ prohlásil o situaci v médiích Antonín Zelenka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Média se od roku 1989 změnila k horšímu. Expert nastavil ČT zrcadlo do Rakouska a Německa a je to tristní srovnání
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto

Jak se podle vašeho názoru změnila média od 90. let? K lepšímu, nebo k horšímu?

V 90. letech propukla obrovská euforie z nově nabyté svobody slova, která byla nejen na straně novinářů, ale i čtenářů, posluchačů a diváků. Média hledala svoji novou podobu, což se neobešlo bez různých úskalí. Ale už od počátku bylo nadšení a euforie ze svobody trochu usměrňováno politikou, protože politici se snažili média, ať už veřejnoprávní nebo soukromá, různými způsoby ovlivňovat.

Rozhodujícím prvkem je také skutečnost, kdo média vlastní. Česká televize a Český rozhlas jsou veřejnoprávní média, ale slyšel jsem už před časem názor, že by bylo zajímavé, kdyby veřejnoprávní byly i noviny. Je to docela zajímavá, byť teoretická úvaha, ale skutečně slýchám z některých stran různé stesky na to, že nezávislé a svobodné noviny dnes neexistují. Ale podstatné je, jak kvalitními lidmi jsou obsazovány jednotlivé funkce editorů, kteří sestavují obsah stránek nebo vysílání, protože záleží na výběru zpráv. Mnohdy mám pocit, že na důležitých postech v řadě médií jsou neprofesionálové, kteří přitom výrazně ovlivňují podobu a úroveň médií.

Celosvětovým trendem se také v poslední době stalo, že zpravodajství, především televizní, je transfer emocí. Teď jde o to, jakou to má míru. Pokud jde o veřejnoprávní televize, vadí mi, že se snaží, aby nezaostávaly za komerčními televizemi, a pokoušejí se jim přibližovat. Například tím, že Česká televize zavádí kampaň Staňte se i vy reportéry, což už soukromá televize Nova zavedla před lety. Neříkám, že se nemůže některému divákovi povést exkluzivní záběr, ale podle mne to veřejnoprávní televize až tak nepotřebuje.

Abych to tedy shrnul do jedné věty: Myslím, že média se za těch šestadvacet let od Listopadu 1989 změnila, ale bohužel k horšímu. O tom jsem bytostně přesvědčen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …