Americký publicista Paul Waldman ve svém komentáři pro deník Washington Post zpochybňuje, že Donald Trump dokáže získat ze setkání se svým ruským protějškem cokoli pozitivního pro Spojené státy. „Americký prezident měl před setkáním zbytečně velká očekávání. Stále hovoří o tom, že dokáže pro naši zemi získat úžasné dohody. Ale zeptejte se sami sebe, čeho Trump od nástupu do úřadu dosáhl?“ táže se Waldman a suše konstatuje, že vlastně vůbec ničeho.
„Buďme upřímní. Nikdo od prvního setkání obou prezidentů nečeká žádné velké dohody. Bohužel, Trump nám nedal ani ten nejmenší důvod myslet si, že bude nějaké dohody výhodné pro Spojené státy dosaženo třeba někdy později. Pokud existuje princip, na kterém stojí Trumpův světonázor, tak je to přesvědčení, že jste buď vítěz, nebo poražený. Buď vládnete, nebo jste jen ten, komu je vládnuto. Hádejte, kdo je kdo ve vztahu Trump–Putin,“ uzavírá Waldman.
Britský deník Daily Mail potom důrazňuje, že původně plánované setkání na třicet minut se protáhlo až na dvě hodiny a šestnáct minut. Zároveň si deník všímá, že už první vteřiny společného setkání napovídaly o přátelské atmosféře. „Zatímco s britskou premiérkou Theresou May si Putin potřásl ruce spíš formálně, první podání ruky s Trumpem bylo z jeho strany rozhodně vřelejší. Jako by se setkali dva staří známí rybáři či spoluhráči z bowlingu.“
Britský deník dále cituje ředitele think-tanku Carnegie Moscow Center Dmitrije Trenina, který rovněž pochybuje o tom, že Trump dokáže z prvního společného setkání uhrát nějaké „plusové body“. „Byl bych skutečně překvapen, kdyby Vladimir Putin nabídl Trumpovi nějaké ústupky. Svého spíš dosáhne právě ruský prezident. Stejně jako mnozí další političtí vůdci dobře ví, že Trumpa si lze snadno získat různými lichotkami.“
Tradičně nejdál zachází levicový britský deník Guardian, který Trumpovi nemůže přijít na jméno, asi tak stejně jako CNN. Po vzoru americké zpravodajské televize své čtenáře zásobuje zaručenými informacemi o spojenectví s Moskvou, díky které se údajně Trump také dostal do Bílého domu. Komentátor deníku Jonathan Freedland si představuje, jak by asi setkání obou prezidentů vypadalo ve filmové podobě.
„Oba by nejspíš po pár minutách poslali všechny pryč a chtěli by být o samotě. Putin by si Trumpa prohlížel od hlavy k patě jako pyšný otec, který se dívá na svého dospělého syna. Potom by potichu utrousil, že to společně zvládli. Na to by mu Trump skromně odvětil, že je to především jeho zásluha. Než by se vrátili tlumočníci a ministr zahraničí Rex Tillerson, ještě by Putin chvatně předal Trumpovi další instrukce a řekl by mu, ať dál pracuje na tom, aby byly Spojené státy slabší.“
Freedland dále zmiňuje, že Trump při podávání ruky s Putinem řekl, že je mu „ctí“, kdežto Putin pouze hovořil o „potěšení“. I to je pro britského levicového komentátor důkaz, že americký prezident hrál při společné schůzce druhé housle. „Je zřejmé, že Spojené státy jsou nejslabší za sedmnáct let, kdy je Putin u moci. Amerika ztratila morální autoritu, kterou získala za Baracka Obamy. Není divu, že se Putin v Hamburku usmíval. Dobře ví, že Spojené státy opět oslabily,“ uzavírá Freedland.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník