Měl bych lepší nápad, jak uctít památku Karla Gotta, prozradil Kubera v ČT

07.10.2019 20:31 | Zprávy

Praha zřejmě vypoví partnerskou smlouvu s hlavním městem Číny, nelíbí se jí článek, ve kterém Praha uznává politiku jedné Číny, což podle radních do takových smluv nepatří. Odpověď na to, zda Praha v této věci zvolila správný postup, chtěl tentokrát moderátor pořadu Interview na ČT24 Daniel Takáč znát od předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), který se kromě toho vyjádřil k plánované schůzce ústavních činitelů ke Kosovu nebo k otázce, komu má stát vzdát hold pohřbem se státními poctami.

Měl bych lepší nápad, jak uctít památku Karla Gotta, prozradil Kubera v ČT
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místopředseda Senátu PČR Jaroslav Kubera pořádal seminář

České hlavní město vypovídá smlouvu s Pekingem, situaci podle Kubery však napravuje tak, že to bude stát bohužel celou smlouvu, kterou jinak nepovažuje za špatnou. „Pokud si na tu smlouvu pamatuji, obsahuje celkem běžné věci o kulturní, sportovní spolupráci. Ta klauzule se tam neměla vůbec dostat. Nepůjde vypustit článek a zbytek smlouvy aby platil,“ konstatoval předseda Senátu, který by smlouvu s tímto článkem ani nepodepsal.

Na poznámku, že to ani jinak nepůjde, jelikož podle Prahy čínský velvyslanec nekomunikuje, Kubera podotkl, že jeho zkušenost v komunikaci s ním byla vždy dobrá, je prý nyní ve velmi těžké situaci. „On se bojí a koná tak, aby nebyl náhodou odvolán, jemu to prakticky hrozí pořád,“ myslí si Kubera.

Moderátor Takáč připomněl slova ministra kultury o tom, že čínský velvyslanec umí lhát. Lež spočívala v tom, že mu prý čínský velvyslanec tvrdil, že by Čína nechtěla, aby jezdily české umělecké soubory do Číny, ale že naopak ony nechtěly do Číny. „To ale velvyslanec tvrdí kvůli reportu do Číny, právě aby nebyl odvolán,“ zopakoval Kubera.

Není však právě tento přístup čínského velvyslance problémem česko-čínských vztahů? „Problém česko-čínských vztahů je na hodinové povídání. Bojí se odvolání, tak lže,“ shrnul stručně předseda s tím, že Čína by při svém rozvoji a velikosti měla být mnohem velkorysejší. „Neměla by reagovat na každou takovou drobnost tak ostře,“ doplnil.

Praha argumentuje tím, že nechce deklarovat podporu autoritářskému režimu a odstraněním článku ve zmíněné smlouvě prý dává najevo, že jsou v Číně porušována lidská práva. „To s tím úplně nesouvisí. Politiku jedné Číny uznávají mnohé státy světa. Já na to mám teorii, že když je politika jedné Číny, tak cesta na Tchaj-wan není nic proti ničemu, protože člověk jede do Číny,“ řekl.

Dodal, že sám by do Tchaj-wanu rád jel. „V létě jsem měl oběd se všemi asijskými velvyslanci, kde zazněla stížnost, že se Česká republika orientuje pouze jedním směrem a zanedbává ostatní asijské státy. Pokud by se cesta na Tchaj-wan zrealizovala, byla by podnikatelská. Tady se často mluví o čínských investicích, ale obchod s Čínou je mnohem menší než investice Tchaj-wanu v České republice,“ zdůraznil Kubera.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…