Leyenová představila nový plán snižování emisí, který původně počítal se snížením o 40 procent oproti roku 1990. „Uznávám, že je to pro některé mnoho a pro jiné málo,“ řekla von der Leyenová v Evropském parlamentu. „Podle nás je tento cíl ambiciózní, dosažitelný a prospěšný. Zvládneme to, jak už jsme ukázali v minulosti,“ dodala podle informací serveru Lidovky.cz.
Podle Leyenové hraje v přijetí nových závazků roli i fakt, že prý bylo dosavadní omezování emisí spojené s výrazným hospodářským růstem. S novými cíli souhlasí většina unijních zemí a velké firmy a zejména neziskové organizace to vyloženě vítají.
Nový požadavek je ale podle některých zemí včetně České republiky téměř nesplnitelný. Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) zdůraznil, že Česko má velký problém dostát i starému požadavku na snížení emisí, současných 55 procent je podle něj nereálné, máme-li si zachovat energetickou soběstačnost.
Leyenová také vyzvala státy Unie, aby více než třetinu chystaného fondu obnovy po koronavirové krizi směřovaly do nových ekologických projektů. Fond obnovy o objemu 750 miliard eur (20 bilionů korun) je určen na obnovu ekonomik, které byly zasaženy restriktivními opatřeními v době koronavirové krize. Podle Leyeneové bude velká část fondu pokryta prostřednictvím takzvaných zelených dluhopisů, které mají pokrýt financování ekologických projektů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma