Na celé řadě témat se Německo a Rusko neshodnou. Kancléřka Merkelová se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem rozchází v pohlednu na anexi ukrajinského Krymu ruskou armádou, na činnost hackerů i na dění na východě Ukrajiny a na otravu bývalého dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala na britské půdě.
Server britského deníku The Independent však poznamenává, že přece jen existuje jedno téma, v němž Putin s Merkelovou nalézá společnou řeč. Jde o otázku rušení dohody s Íránem. Schůzka v ruském Soči ukázala, že podle Putina a Merkelové by měla být íránská jaderná dohoda se Západem udržena při životě. Prezident USA Donald Trump se naopak netají tím, že dohodu považuje za špatnou a zruší ji. Merkelová se s Putinem shoduje v tom, že Trumpův záměr není z nejlepších.
Rusko dlouhodobě platí za spojence Íránu. Putin navíc chápe debaty o íránské jaderné dohodě jako příležitost dostat svou zemi z mezinárodní izolace, do které se Rusko dostalo kvůli ukrajinské krizi. Spor o íránskou jadernou dohodu dal ovšem jistý prostor i Merkelové. Německá kancléřka mohla jasně předvést, že v zahraničněpolitických otázkách Německo postupuje nezávisle na USA.
Merkelová se s Putinem shodla na tom, že jejich názory se sice rozcházejí, ale že musí spolu debatovat. Putin německou kancléřku ujistil, že Rusko bude i nadále do západní Evropy posílat plyn. Přes Ukrajinu. „Nechtějí s námi rozvíjet vztahy, ale o naše peníze stojí,“ poznamenal na tiskové konferenci Putin na adresu Ukrajiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp