Jak píše magazín Spiegel, embargo na vývoz zbraní je jednou z klíčových součástí koaliční dohody, které se týkají zahraniční politiky. Nyní však vychází na světlo, že v posledních dnech byly oficiálně schváleny dodávky zbraní do Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů i Jordánska. Přitom všechny tři výše jmenované země jsou do války přímo zapojeny a Saúdská Arábie je hlavním iniciátorem bombardování území spravovaného jemenskou vládou. Německý magazín píše, že tím byla vážně zpochybněna koaliční dohoda.
Podle informací z německých médií jde o rozsáhle zakázky v řádu milionů eur. „Konkrétně Saúdská Arábie by měla dostat čtyři dělostřelecké polohovací systémy pro obrněné vozy. Spojené arabské emiráty potom mají dostat bojové hlavice a raketové zaměřovače pro své válečné lodě. Jordánsko potom obdrží 365 protitankových střel,“ píše Spiegel s tím, že zveřejnění dohody se stalo terčem kritiky ze strany opoziční Strany Zelených.
„Jde o jasné porušené koaliční dohody. Všechny zainteresované strany přislíbily, že zbraně do zemí, zapojených do konfliktu v Jemenu, dodávat nebudou. Jak se ale ukazuje, šlo jen o prázdná slova. Považujeme vývoz zbraní do Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Jordánska za krajně nezodpovědný. Fakticky tak německá vláda nese přímou odpovědnost za utrpení jemenského lidu a zmařené lidské životy,“ uvedl stranický expert Tobias Lindner.
Otázka embarga na vývoz zbraní byla jedním z mnoha sporných momentů, kdy stály CDU/CSU proti SPD. Křesťanští demokraté společně s CSU zohledňovaly potřeby německého průmyslu. Nyní spolková vláda tvrdí, že minimálně dodávkám zbraní do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů se fakticky nedalo zabránit. „Jedná se o části zbrojních systémů, kde Německo dodává komponenty. Tyto systémy by navíc neměly být použity v Jemenu,“ uvedla vláda.
Vláda tak porušení koaliční dohody hájí tím, že při nedodání zbraní by německé společnosti čelily vysokým pokutám, které by následně musela hradit vláda a tedy daňoví poplatníci. „Německá vláda navíc i přes částečnou kritiku v oblasti lidských práv považuje konkrétně Saúdskou Arábii za blízkého spojence v boji proti terorismu,“ uzavírá Spiegel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro