Merkelová opět ustoupila Erdoganovi. Ve velmi ožehavé záležitosti

02.06.2016 8:51 | Zprávy

Německá kancléřka Angela Merkelová se dopustila dalšího kontroverzního kroku, který vzbuzuje pochybnosti o její morální integritě. Sice údajně souhlasí s rezolucí, která označuje masakr Arménů spáchaný Tureckem před sto lety za genocidu, ale sama pro její přijetí hlasovat nebude.

Merkelová opět ustoupila Erdoganovi. Ve velmi ožehavé záležitosti
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

Zákon se nyní projednává v německém parlamentu a právě dnes by o něm měli poslanci hlasovat. Rezoluci předložili koaliční partneři CDU a SPD společně s opozičními Zelenými. Na německou vládu byl v posledních dnech vyvíjen ze strany Turecka značný tlak a osobně se v této věci angažoval i samotný prezident Recep Erdogan, který se dokonce s Merkelovou spojil telefonicky. „Očekávám, že zdravý rozum v Německu zvítězí,“ nechal se slyšet Erdogan.

Vedle tureckého prezidenta proti přijetí rezoluce „lobbují“ také další vysocí političtí představitelé. „Německo by mělo postupovat obezřetně, pokud jde o vztahy s Tureckem. Nemyslím si, že německý parlament zničí tento vztah kvůli zájmům dvou až tří politiků, kteří rezoluci předložili,“ uvedl mluvčí vlády Numan Kurtulmus. Rezoluce se vztahuje k události, ke které došlo za první světové války. Osmanská říše měla v letech 1915–1917 nechat zavraždit až 1,5 milionu Arménů.

Doposud arménský masakr uznalo za genocidu více než dvacet zemí světa, včetně Francie nebo Ruska. Německo však doposud mezi těmito státy chybělo a nezájem Angely Merkelové o tuto záležitost vzbuzuje podezření, že se nachází kvůli jí dojednané dohodě mezi EU a Tureckem o uprchlících pod trvalým vlivem Ankary. Merkelová si sice ani po „umytí hlavy“ od Erdogana nedovolila vystoupit proti zákonu. Její mluvčí ovšem podle serveru Local uvedl, že kancléřka nebude přítomna hlasování z důvodu jiných povinností.

I v případě, že rezoluce nakonec Bundestagem projde, nevyhne se patrně kancléřka Merkelová další kritice. Už nyní se objevují hlasy, jež vyjadřují pochybnosti o pravdivosti tvrzení jejího mluvčího, který vysvětloval, proč se kancléřka nemůže hlasování zúčastnit. Nebylo by to poprvé, kdy šla Merkelová Ankaře „na ruku“. Před několika týdny společně s celou vládou například souhlasila se stíháním německého satirika Jana Böhmermanna, který složil vulgární báseň na adresu Erdogana.

Německá kancléřka byla za svůj souhlas s jeho stíháním ostře kritizována svými odpůrci, ale i příznivci. Všichni shodně poukazovali na to, že obětovala svobodu slova na oltář zachování dobrých vztahů s Tureckem a především zmíněné dohody mezi Evropskou unií a Ankarou. Turecko je přitom častým terčem kritiky nejenom pro přehlížení svých historických omylů. Ankaře je vyčítán i její současný vztah ke kurdské menšině či nedodržování lidských práv a upírání svobody slova médiím i opozici.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout

12:41 Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout

Ekonom Miroslav Ševčík se v pořadu Otázky na Miroslava Ševčíka pro ParlamentníListy.cz vyjádřil ke s…