Dlouholetý předseda ústavního soudu ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko Bertrams na jednu stranu označuje „otevřenou“ přistěhovaleckou politiku Merkelové za soucitnou. Na straně druhé jí ovšem vyčítá, že při rozhodování přijmout do Německa stovky tisíc migrantů se neřídila žádným předem určeným plánem. „To všechno vyvolává otázku, jestli bylo z hlediska německé ústavy legitimní, aby toto rozhodnutí učinila sama. V našem demokratickém systému je zvykem, že všechna taková zásadní rozhodnutí, zejména ta s takovým dopadem na rozpočet, činí společně poslanci parlamentu,“ píše Bertrams.
Odborník na ústavní právo připomíná, že Bundestag má například poslední slovo v situaci, kdy se rozhoduje o posílání německých vojáků do zahraničí. „Podobná mise musí být vždy schválena v parlamentu. Pouze v případě bezprostředního ohrožení může učinit rozhodnutí samotná vláda. Jestliže byly například vyslány stovky německých vojáků do Mali až po odsouhlasení spolkového sněmu, potom je jistě nezbytné, aby se tak stalo i v souvislosti s přijímáním stovek tisíc uprchlíků. Výše zmíněné okolnosti mě vedou k tomu, že prosazováním přistěhovalecké politiky otevřených dveří porušila kancléřka naše ústavní zvyklosti,“ je přesvědčen Bertrams.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Bertrams poukazuje na to, že si tím kancléřka nezískala ani žádné sympatie v rámci evropského kontinentu. Merkelové sice její přístup k řešení migrační krize vyčítá, ale jeho kritice neucházejí ani státy východní Evropy. „Zejména pro svůj požadavek sdílet břemeno uprchlické krize společně Merkelová narazila u Maďarska, Polska, České republiky a dalších států východní Evropy. To podle mého názoru potvrzuje to, co mnozí předpovídali již před mnoha lety. Mnoho východoevropských zemí nebylo na vstup do Evropské unie dostatečně připravených. Pojmy jako demokracie, právní stát a lidská práva pro ně představovaly pouze formativní hodnoty. Do EU vstupovaly především kvůli vlastním hospodářským výhodám,“ míní Bertrams.
Bertrams je již druhým ústavním soudcem, který v posledních dnech kritizuje přistěhovaleckou politiku Angely Merkelové. Ústavní soudce Udo Di Fabio předevčírem prohlásil, že Bavorsko má právo pohnat federální vládu před soud za její přistěhovaleckou politiku otevřených dveří. Tento názor ústavního soudce v letech 1999 až 2011 zazněl ve zprávě, k jejímuž vytvoření byl vyzván spolkovou zemí Bavorskem. „Federální vláda je v prvé řadě povinna zajistit hranice země a kontrolovat příliv uprchlíků,“ uvedl Di Fabio. Oba ústavní soudci se tak připojili k hlasům opozičních politiků, ale i vládních a stranických kolegů Merkelové, kteří v posledních týdnech tlačí Merkelovou ke změně jejích postojů. Merkelová sice prohlásila, že hodlá snížit počty přistěhovalců mířících do země. Na druhou stranu připustila, že země nemá migrační vlnu plně pod kontrolou.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro