Merkelová se vděčnosti Turků, Kurdů a Arabů nedočká, míní matematik Kechlibar

19.09.2016 19:30 | Zprávy

Matematik Martin Kechlibar usedl k počítači a rozepsal se o zemských volbách v Berlíně. Dospěl mimo jiné k závěru, že střed města notně ovlivňují hipsteři a uprchlíci. Nedělní volby toho však o hlavním městě Spolkové republiky prozradily mnohem víc. A nejen v Berlíně. Přesvědčte se sami...

Merkelová se vděčnosti Turků, Kurdů a Arabů nedočká, míní matematik Kechlibar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín 70 let od ukončení druhé světové války

„Hlavní město Berlín je v německé politice ‚zvláštní případ‘. Ačkoliv z urbanistického hlediska jde o jedno souvislé město, jeho jednotlivé komunity se od sebe zásadně liší, což se obvykle ukáže právě ve volbách. Včerejší městské volby (18. září 2016) nebyly výjimkou. Ve zkratce se dá říci, že Berlín jsou tři města v jednom: velmi bohatý a konzervativní západ, chudší a bojovnější východ a mezi nimi střed, jehož charakter je dán hlavně hipstery a imigranty,“ píše Kechlibar na svém webu Kechlibar.net.

I po 27 letech od pádu berlínské zdi je jasné, že město zůstává rozdělené. Ukazuje se navíc, že zůstává rozděleno celé Německo. Na západě před lety získávala CDU kancléřky Angely Merkelové 35–45 procent hlasů voličů. Dnes je stranou střední velikosti, která může být ráda přibližně za 30 procent. Na východě Německa je na tom CDU ještě mnohem hůř. Nespokojení se mohou cítit především poslanci zemských parlamentů, kteří nedokázali obhájit svá křesla v jednotlivých parlamentech. A svou nespokojenost mohou dát ochutnat Merkelové na nadcházejícím sjezdu strany v prosinci.

 Celý text najdete zde.

Naproti tomu protiuprchlická a protiunijní Alternativa pro Německo (AfD) boduje u voličů na východě země a v perifériích měst, zatímco ve středu a na západě Německa je velmi slabá. „Rekordní hodnotu získala AfD ve východoberlínském okrsku Marzahn-Hellersdorf, totiž 29 %. Celkově ve východním Berlíně málokde klesá pod 20 %, čili je zde ještě silnější než v Meklenbursku,“ píše matematik. Stejný trend můžeme sledovat také u nástupkyně komunistické strany Die Linke. AfD a Die Linke získaly na východě Berlína přes 45 procent.  

CDU zůstala na západě relativně silná, ale někteří její nespokojení voliči přece jen dali hlas liberálům z FDP, kteří se tak vracejí do zastupitelstva města.

„Kde ovšem CDU utrpěla totální porážku až masakr, je vnitřní město, v němž žije hodně imigrantů či jejich potomků ze druhé generace. V ‚multikulturních‘ čtvrtích, jako jsou severní Neukölln nebo Friedrichshein-Kreuzberg, je CDU pidistranou s výsledky mezi šesti a devíti procenty. V oblastech s vysokým podílem muslimského obyvatelstva naprosto dominují Zelení (až 37 %) či SPD. Zdá se, že loňské otevření hranic Angele Merkelové žádnou velkou vděčnost od usedlých Turků, Kurdů a Arabů nepřineslo,“ doplňuje autor.

Novou vládní koalici sestaví pravděpodobně Sociální demokraté, postkomunisté a Zelení. To jsou podle Kechlibara strany, které rády rozhazují, a bude zajímavé sledovat, jak si poradí s opravdu velkými dluhy města.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …