Bývalý ředitel úřadu Frank-Jürgen Weise z pověření průběžně kancléřku informoval o situaci v úřadě i ve chvíli, kdy již nebyl jeho hlavou. Kancléřka se tak doložitelně v průběhu roku 2017 od Weiseho několikrát dozvěděla, jaká je skutečná situace v úřadě. Weise se prý během své kariéry nikdy nesetkal s tak špatným vedením úřadu jako nyní. „Chyba spočívá v neaktivitě tváří v tvář výzvám, kterým Německo čelilo po příchodu uprchlíků,“ řekl Weise a dodal, že krize mohla být odvrácena.
Skandál Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky začal v pobočce v německých Brémách, kde tamní šéfka Ulrike B. měla udělit neoprávněný azyl více než 1 200 lidem převážně kurdského původu, někdy výměnou za úplatky. Za vším údajně stojí její intimní poměr s právníkem, který hájil žadatele během azylových řízení. Advokát Irfan C. měl dokonce své klienty svážet autobusem z jiných částí Německa do Brém. Úřad nyní prověřuje veškeré kladně vyřízené žádosti od roku 2000. Z dosavadního šetření vyplývá, že až třetinu z nich bude nutné zrušit.
Celá věc v posledních týdnech ohrožuje stabilitu německé vlády. Brémská kancelář obvinění odmítá a odvolává se na ohromné množství žádostí, které v letech 2015 a 2016 úřad zaplavily. Skandál však dostal mnohem závažnější podobu o víkendu, kdy se zjistilo, že mezi 1 200 lidmi, kteří měli neoprávněně získat souhlas s pobytem na německém území, bylo 46 radikálních islamistů, nebo lidí s vazbami na radikální islamisty.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs