U našich západních sousedů se fakticky rozehrává hra o trůny. Příštím kancléřem bude Friedrich Merz. Vedou se debaty o tom, kdo bude součástí vládní koalice, kdo její součástí nebude a kdo bude ministrem. Vítěz voleb Friedrich Merz dává se svou CDU najevo, že rozhodně nebude spolupracovat s AfD. Drží se tak slibu, který dával už v předvolební kampani.
Jenže německé zákony jsou nastaveny tak, že pracují s tzv. blokační menšinou, na kterou musí politická scéna brát ohled. Touto blokační menšinou po nedělních volbách disponují společně kluby AfD a silně levicové Die Linke.
„AfD a Die Linke mají v Bundestagu dohromady 216 křesel, což je více než třetina všech poslanců (630 křesel),“ napsal server nejčtenějšího německého deníku Bild.
Tyto dvě strany jsou tak fakticky v pozici, že mohou zablokovat zákony, jejichž schválení by vyžadovalo dvě třetiny hlasů všech poslanců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák