Video vyvolává ostré reakce u veřejnosti. Očividně otřesená žena, která má navíc u sebe v kočárku plačící dítě, se prakticky v celém čtyřminutovém záznamu dožaduje pomoci, strážníci se však, až na jednu výjimku, věnují jen pacifikaci jejího partnera. Ten, ležící na zemi, volá taktéž o pomoc. Z videa je patrné, že strážníci s mužem nejednali zrovna v rukavičkách a působili mu značnou bolest. Zákroku přihlížela stále větší skupina kolemjdoucích, od kterých na adresu zasahujících strážníků létaly velmi nevybíravé a nepublikovatelné výrazy.
Video na svém facebookovém profilu zveřejnil spolek na obranu nezávislé justice Šalamoun. Video zhlédly desítky tisíc diváků a přes 6 500krát využili možnosti sdílení videa se svými přáteli. Záznam zákroku městské policie je ze 27.3.2017, ale dlouho nebyl zveřejněn. Jak můžeme číst na profilu spolku Šalamoun:
„Dle dnešního vyjádření tiskového mluvčího Městské policie v Praze Bc. Jana Čiháka se dotyčný sprostý podezřelý dopustil:
a. dopravního přestupku nerespektováním zákazové značky zákazu zastavení
b. neuposlechnutí výzvy příslušníka Městské policie, což však v čase 0:25 poněkud neodpovídá skutečné realitě
c. neprokázání totožnosti. Z videa není zřejmé, zda k tomu měl vůbec možnost.
d. nebylo zjištěno, že dotyčný sprostý podezřelý tzv. prochází databází hledaných osob, tedy nebyl v pátrání.
K objektivnímu stavu je nutno uvést, že dotyčný sprostý podezřelý po zemi smýkaný drban se hájí tím, že nemohl svou těhotnou přítelkyni nalézt, zajistit jí převoz do nemocnice, a tak spáchal to nejhorší proti celému našemu zřízení a v zákazu zastavení zastavil.
Městská policie oprávněnost hájí a nepochybně bude hájit neuposlechnutím výzvy, avšak zásadní otázku přiměřenosti takového zákroku nechám na vašem uvážení.
Dle sdělení tiskového mluvčího Bc. Jana Čiháka byl před provedením zákroku, tj. použití donucovacích prostředků vyzván k prokázání totožnosti. Tato informace je v hrubém rozporu s objektivním stavem v čase 0:38.
Snem každého muže pro společnou domácnost je nepochybně strážnice Městské policie v čase 3:35, která sprostého podezřelého drbana, který je již spoután a leží na podlaze vozidla, uhodí pěstí a častuje výrazem: “co do mě kopeš, ty zmrde”.
K samotnému zákroku se poté vyjádřila i Městská policie Praha. Její vyjádření přinášíme zde:
„Vzhledem k množícím se dotazům zástupců sdělovacích prostředků a znepokojení určité části veřejnosti ve věci videa s více než rok starým zákrokem strážníků na Václavském náměstí, které bylo uveřejněno na sociálních sítích, Městská policie hl. m. Prahy sděluje následující:
Dne 27. 3. 2017 prováděla hlídka strážníků kontrolní činnost na Václavském náměstí, kde si všimla osobního vozidla stojícího v zóně zákazu zastavení. Strážníci proto přistoupili k vozidlu a vyzvali řidiče k prokázání totožnosti. Řidič však chtěl, na místo předložení dokladu totožnosti, s vozidlem z místa ujet. Strážníci proto opětovně a důrazně řidiče vozidla vyzvali, a to za použití výzvy „jménem zákona“, aby zanechal svého protiprávního jednání.
I přes tyto výzvy pachatel přestupku se strážníky odmítl spolupracovat a dokonce se ve vozidle zamkl a zavřel okno. Hlídka proto celou věc ihned oznámila operačnímu středisku. Pachatel protiprávního jednání vozidlo opustil, přes marné a opakované výzvy zakročujících strážníků, až v okamžiku, kdy se u vozidla objevila žena s dítětem.
Dotyčný byl strážníky opětovně vyzván, aby respektoval jejich pokyny, a z důvodů svého protiprávního jednání prokázal svoji totožnost s výstrahou, že pokud tak neučiní, nezbude strážníkům nic jiného, než ho předvést ke zjištění totožnosti na místní oddělení Policie ČR, a to i za použití donucovacích prostředků. Vzhledem ke skutečnosti, že opakovaně nerespektoval pokyny a výzvy zakročujících strážníků, kladl odpor a choval se agresivně, bylo zahájeno jeho předvedení za použití donucovacích prostředků, včetně služebních pout.
Po celou dobu zákroku se choval agresivně, dokonce kopl do jednoho ze služebních vozidel, ale nezpůsobil škodu. Protože jeho agresivní chování nedovolovalo, aby byl posazen na sedačku, byl položen na podlahu služebního vozidla. Při využití oprávnění, zda osoba předváděná nemá u sebe zbraň, strážníci u pachatele protiprávního jednání nalezli řidičský a občanský průkaz. Na dotaz, zda požaduje lékařské ošetření, muž odpověděl, že pociťuje bolest zad a po chvíli začal jevit známky hyperventilace. Z tohoto důvodu byla na místo přivolána také záchranná služba. Záchranáři pachatele protiprávního jednání za asistence strážníků převezli k vyšetření do jedné z pražských nemocnic. Následně byl strážníky převezen na Policii ČR, která si celou věc převzala k dalšímu šetření. Původně spáchaný přestupek v dopravě byl městskou policií oznámen příslušnému správnímu orgánu. V průběhu zákroku proti pachateli protiprávního jednání byla ze strany zakročujících strážníků opakovaně nabízena pomoc přítomné ženě.
Postup strážníků následně prověřovaly orgány činné v trestním řízení, a to na základě podaného trestního oznámení ze strany pachatele protiprávního jednání. Celá věc byla Policií ČR, na základě výsledku provedeného šetření odložena, protože se podezření ze spáchání trestného činu ani přestupku zakročujícími strážníky nepotvrdilo, resp. bylo jednoznačně vyloučeno. S tímto postupem pachatel protiprávního jednání nesouhlasil a podal stížnost k dozorovému státnímu zástupci. Tato stížnost byla příslušným státním zástupcem zamítnuta, resp. postup Policie ČR byl z jeho strany potvrzen jako správný.“
Podle šetření oficiálních orgánů byl tedy celý postup městských strážníků v pořádku. Veřejnost má ale mnohdy zcela jiné mínění. Diskutující pod videem dávají svůj názor najevo velmi nevybíravě.
K celé věci se vyjádřil i dlouholetý člen ODS, publicista a hudebník Petr Štěpánek. Zasahující strážníky označil za zmrdy.
Občanský aktivista Pavel Pešan, angažující se například v případu dětí Evy Michalákové, které matce odebral norský Barnevernet, označil městské policisty za „Městapo“ a přirovnal je tak k nacistické tajné policii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs