Spekulace se objevily před dvěma týdny, kdy vyšlo najevo, že nákup nejmodernějších systémů od společnosti ERA vyjde na trojnásobek ceny, za kterou od stejné společnosti kupovala radary Severoatlantická aliance v roce 2014. I podle mnoha odborníků je cena za radary příliš vysoká.
Ministr obrany Lubomír Metnar ale trvá na správnosti a průhlednosti celé zakázky. „Již dva týdny se objevují informace a spekulace o této zakázce, ve většině případů se ale jedná o nepodložené a manipulativní informace. Proto chci na této tiskové konferenci vše uvést na pravou míru a některé ty informace vyvrátit,“ zahájil Metnar.
Se zakázkou byla dle jeho slov dobře obeznámena vláda i ministerstvo financí, navíc byl vysoutěžen ústav kvalifikovaný pro znaleckou činnost CTEAK, který zpracoval nezávislý posudek, podle kterého je cena v čase a místě obvyklá a nespekulativní.
„Kolegium ministra se shodlo na zakázce a po vyjednávání s firmou ERA i na nákupu radarů v ceně 1,4 miliardy bez DPH a to jednohlasně, nikdo se nezdržel a nikdo nebyl proti. Součástí tohoto kolegia jsou i vedoucí funkcionáře vojenské policie a vojenského zpravodajství. Kdyby měli o nákupu jakékoli pochybnosti, jistě by je v rámci interního procesu uplatnili,“ uvedl Metnar.
Uznal, že ze strany resortu došlo pouze k jedinému pochybení. „To jsme ale opakovaně přiznali. Předpokládaná hodnota zakázky 645 milionů korun, kterou jsme předložili loni v únoru, vyplývala z průzkumu trhu, který proběhl v roce 2015 a vycházel z ocenění systému bez mnoha funkcionalit, které budou dodány. Toto byla jediná chyba v celém projektu a již jsem učinil opatření, aby se neopakovala,“ prohlásil ministr obrany.
Poté reagoval na srovnávání systému VERA NG se starším systémem, který pořídilo NATO. „Srovnání je zavádějící, my totiž pořizujeme lepší systém, ve skutečnosti nejlepší systém, který je v současnosti k dispozici. Naši vojáci si to zaslouží, protože v rámci EU a svých zahraničních misích patří dlouhodobě k nejlépe hodnoceným,“ má jasno Metnar, proč je zakázka tak drahá.
„Mezi oběma systémy jsou podstatné rozdíly v parametrech a složení. Náš systém je mobilní, bojově nasaditelný, s kompletním zjišťováním pozemních, vzdušných a námořních cílů, zatímco NATO pořídilo systém bez balistiky a na zjišťování pouze vzdušných cílů,“ vysvětloval Metnar.
Na závěr konference uvedl, že i po vzniku spekulací se žádné chyby v zakázce nenašly. „Po spekulacích v médiích jsem nechal vše prověřit oddělením dohledu nad veřejnými zakázkami, který spadá pod legislativní a právní odbor. Kontrola žádné pochybení nezjistila a cena je podle odboru v místě a čase obvyklá,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma