Filip Říha v druhé polovině února tohoto roku opustil post náměstka pro vyzbrojování. Pod palbou kritiky se ocitl poté, co jeden den dával poslancům k dispozici materiály, podle nichž měl nákup nových radarů a rušiček vyjít na necelou miliardu, ale o den později už spolu s kolegy počítal, že to bude téměř dvojnásobek. Říhu za to kritizoval i premiér Babiš.
Stát měl za sledovací zařízení zaplatit asi 800 milionů, ale nakonec vyplatil 1,5 miliardy.
V únoru dostal odchodné ve výši minimálně milion korun, neboť také musel podepsat konkurenční doložku, že nebude pracovat pro konkurenci. Odchodné činilo jeden roční plat náměstka, který se pohybuje v Intervalu asi 1,2 až 1,5 milionu korun. Ministerstvo tvrdí, že žádné další náklady s opětovným přijetím Říhy státu nevznikly, protože Říha se nevrátil na svůj původní post, ale na pozici právníka, jak uvádí na svém webu Deník N.
„Pan Říha je kvalitní právník s praxí, kterých je v dnešní době nedostatek. Suma sumárum – žádné finanční výdaje navíc s jeho nástupem nevznikly. Konkurenční doložka by byla platná a my bychom ji platili, ať by pracoval kdekoliv jinde. A na kabinet bychom museli shánět a platit právníka tak jako tak,“ poznamenal k tomu ministr Metnar.
Odborník na pracovní právo Christian Choděra v tom nevidí problém, protože Říha se nevrátil na svou původní pozici. Problém by nastaly ve chvíli, kdyby ministerstvo vyplatilo Říhovi odchodné spojené s konkurenční doložkou a krátce na to by se vrátil na tutéž náměstkovskou pozici. Pak by vyplacení odchodného podle právníka postrádalo smysl.
Doporučil však také, aby se ministerstvo jako zaměstnavatel dohodlo s Říhou na zrušení vyplacení odchodného, i když zákon nic takového nenařizuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp