Přijetí eDokladů ze strany firem navíc stále roste. Aplikaci eDoklady spustila Digitální a informační agentura (DIA) ve spolupráci s Digitálním Českem v lednu 2024 a za první rok si ji do mobilu stáhlo přes 577 363 lidí. Získala také 2. místo v kategorii Projekt roku na Křišťálové lupě 2024.
Od 1. ledna 2025 dochází k podstatnému rozšíření platnosti eDokladů, které zatím k prokázání totožnosti na místě přijímala všechna ministerstva, kraje a obce s rozšířenou působností, finanční úřady a úřady práce, Policie České republiky a několik stovek dalších ověřovatelů. Počet registrovaných orgánů veřejné moci (OVM), dosáhl ke konci roku 2024 téměř 3 518. Od ledna 2025 postupně naroste tento počet několikanásobně. eDoklady umožňují rychlé a jednoduché prokázání totožnosti. Lidé tak nemusí myslet na to, zda u sebe mají fyzické doklady, neboť je mají v zabezpečené formě ve svém mobilním telefonu.
Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?Anketa
„V posledních týdnech minulého roku probíhala intenzivní podpora všech nových ověřovatelů eDokladů. Zvláštní pozornost věnovala DIA obcím prvního a druhého typu a jejich příspěvkovým organizacím, pro které připravila speciální webinář (je volně k dispozici na YouTube profilu DIA), a také volebním komisím, pro které ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR připravila celou novou metodiku ověřování totožnosti voličů s eDoklady,“ uvedl Ondřej Menoušek, ředitel odboru služeb eGovernmentu DIA.
„Jsem rád, že lidé si na eDoklady zvykli a aktivně je používají. Podstatné rozšíření míst, které eDoklady budou přijímat, usnadní lidem život a pomůže k tomu, aby se eDoklady staly naprostou samozřejmostí. Plastové občanské průkazy samozřejmě zůstávají i nadále v platnosti,“ doplňuje ministr vnitra Vít Rakušan.
Česko je jednou z prvních zemí EU, která zavedla možnost prokázání totožnosti na místě prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Připravuje tak lidi a celou státní i komerční sféru na zavedení evropské peněženky digitální identity po celé EU na konci roku 2026.
Podle průzkumu společnosti ESET z 12. června je polovina obyvatel v Česku připravena využívat aplikaci eDoklady k prokazování své totožnosti. Lidé obecně pozitivně hodnotí především usnadnění identifikace bez nutnosti mít u sebe plastovou verzi dokladu, rychlost a efektivitu prokazování.
Současně platí, že plastová verze občanského průkazu zůstává nadále platná, a lidé se jí budou moci prokazovat jako dosud, eDoklady představují pouze možnou alternativu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva