Michael Žantovský dlouhá léta pracoval na Hradě a byl také velvyslancem České republiky ve Velké Británii. S prvním českým prezidentem Václavem Havlem prý zůstal velmi dobrým přítelem i poté, co první český prezident Hrad opustil. Dnes se Žantovskému po Havlovi stýská prakticky denně. Je mu smutno z toho, jak se k moci dostávají politici, kteří sice mluví o potřebě sjednotit zemi, ale přitom ji nesmiřitelně rozdělují.
„Myslím, že zemi nemůže změnit nikdo, ať už USA nebo Českou republiku, kdo ji rozdělil. Úspěch a vnitřní spokojenost země musejí pocházet z nějaké míry porozumění mezi lidmi, nemusí to být samozřejmě absolutní souhlas. To, co vidím jako nebezpečné na Donaldu Trumpovi a stejně tak na některých našich politicích, je, že akcentují rozdíly, mnohé nepřátelské prvky v domácí politice. Tím tu politiku rozdělují a lidé už potom nejsou schopni se domluvit a jen na sebe pokřikují a užívají nadávky místo argumentů,“ rozzlobil se v rozhovoru Žantovský.
V kontrastu proti těmto politikům mohl stát právě Havel, který si udržoval naději i v těch nejtěžších dobách. Navíc měl velký smysl pro zodpovědnost, ale přesto si dokázal zachovat životní humor. V něčem z toho se prý Havlovi podobal i 44. prezident USA Barack Obama.
„Baracka Obamy si velmi vážím za seriózní přístup, kterým vykonával svou funkci. Nezanechal za sebou, a to dnes není žádná samozřejmost, žádný skandál nebo kontroverzi. Zato spoustu prohraných bitev... A sporné projekty jako například projekt zdravotní péče skutečně musejí posoudit především američtí voliči,“ komentuje Žantovský svůj názor na situaci v USA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp