„Vít Rakušan čelí oprávněné kritice, že spolu s podstatnou částí migračního paktu v červnu schválil také povinné migrační kvóty. Pokud jej za toto kritizuje bývalý premiér Andrej Babiš, vymlouvá se Vít Rakušan na mandát pro vyjednávání, který schválila Babišova vláda,“ píše bývalý člen ODS Kotzian na síti X.
Rozhodl se proto pátrat po tom, co ve zmiňovaném mandátu skutečně stojí, zjistil však, že dokument je tajný: „Zajímalo mě, co se vlastně v onom Babišově mandátu píše. Proto jsem o něj požádal Úřad vlády. A ejhle, je tajný! Ani v rozkladovém řízení mně ‚Babišův mandát‘ pro vyjednávání o migračním paktu neposkytli. Prý jde o citlivé informace,“ pokračoval.
„Takže Vít Rakušan se bude dál vymlouvat na Babiše. Nikomu ale nebude umožněno, aby si ověřil, jak je to doopravdy. Když chce Vít Rakušan Babišovi ‚umýt hlavu‘, z mandátu, přestože jde o citlivé informace, veřejně předčítá, viz video zde. Ovšem pro ostatní je Babišův migrační mandát tajný. Ponechávám stranou dětinskost Rakušanových výmluv, protože pro jeho vládu nebyl a není žádný problém kdykoli schválit nový mandát,“ dodal Kotzian.
BABIŠŮV TAJNÝ MIGRAČNÍ MANDÁT@Vit_Rakusan čelí oprávněné kritice, že spolu s podstatnou částí migračního paktu v červnu schválil také povinné migrační kvóty. Pokud jej za toto kritizuje bývalý premiér @AndrejBabis, vymlouvá se Vít Rakušan na mandát pro vyjednávání, který… pic.twitter.com/iQA4KM1hDh
— Robert Kotzian (@RobertKotzian) November 22, 2023
Robert Kotzian opakovaně upozorňuje, že migrační pakt EU není jen jeden právní předpis, ale skupina pěti nařízení EU, která se postupně projednávají. To hlavní, pro které ministr Rakušan za Česko hlasoval, přišlo na řadu začátkem června.
Schválený návrh počítá s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím zejména na jihu Evropské unie v případě potřeby pomoci. Mezi další varianty patří přímý finanční příspěvek a jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora. Pokud nějaká země nebude chtít migranty přijímat, měla by zaplatit dvaceti tisíc eur za každého nepřijatého člověka.
Druhé nejzávažnější nařízení se na Radě EU projednávalo koncem července. Jeho podstatou je zejména to, jak bude migrace v EU řízena v době velkých migračních vln. Tentokrát hlasoval Vít Rakušan proti. Možná proto, že proti bylo také Německo. Každopádně náš ministr od počátku věděl, jaká nařízení jsou ve hře a o čem se hlasuje. Třeba proto, že to česká vláda sama navrhla během loňského předsednictví EU,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz k migračnímu paktu Vlastimil Veselý.
Obsah nařízení jistě dobře znají také politici jižního křídla EU, míní Veselý a přichází se zajímavou tezí, která se velmi citlivě dotýká i České republiky, protože uvádí, že díky migračnímu paktu začne EU migranty z jejich zemí konečně rozdělovat do severnějších států – Českou republiku nevyjímaje.
„Řada podporovatelů paktu má pro jeho podporu ideologické důvody – od přepjatého přesvědčení o univerzalitě lidských práv až po představu, že ekonomický růst Evropy spasí levná pracovní síla bez ohledu na to, odkud přichází.“
Závěrem svého článku připomíná autor ještě premiérský summit EU v Granadě, který skončil bez dohody o migraci. Dokonce na něm došlo ke střetům, píše Veselý.
„Do závěrečného prohlášení se díky rozhodnému postoji polského premiéra Morawieckého a maďarského premiéra Orbána nedostal odstavec o migraci.“
O postoji Petra Fialy média podle Veselého tajemně mlčí, jako by to u nás nikoho nezajímalo.
„Pravděpodobně se však proti nepostavil a Maďary s Poláky v boji proti ilegální masové migraci nepodpořil,“ uzavírá Vlastimil Veselý.
Kotzian také v minulosti varoval před některými neziskovkami pracujícími s migranty.
Tyto organizace mají kromě humanitární role také svou roli „společenskou“, v jejímž rámci chtějí ovlivňovat veřejnost, aby se na migranty dívala pozitivně a aby je přijímala. „České multikulturalistické politické neziskovky se věnují působení na základních a středních školách. Různými formami vštěpují učitelům nebo přímo žákům multikulturalismus. Rodiče o tom často ani nevědí,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Robert Kotzian.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.