Migranty odvezou pryč a „rychle je vyřeší“. Nářek už začal

15.10.2024 8:26 | Zprávy

Evropská komise plánuje nové právní předpisy na zlepšení návratové politiky a zrychlení deportací nelegálních migrantů, uvedla předsedkyně Ursula von der Leyenová. Návrh má harmonizovat pravidla mezi členskými státy a posílit jejich akceschopnost v dané oblasti. Itálie již mezitím zahájila přepravu zadržených migrantů do Albánie, kde budou jejich žádosti o azyl rychle vyřízeny.

Migranty odvezou pryč a „rychle je vyřeší“. Nářek už začal
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

„Komise předloží nový návrh právních předpisů, které by definovaly jasné povinnosti spolupráce pro navracené osoby a účinně zefektivnily proces navracení,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v dopise reagujícím na požadavky několika členských států Evropské unie na zlepšení návratové politiky před evropským summitem, který se bude konat ve čtvrtek a pátek v Bruselu.

Ursula von der Leyenová v dopise, o kterém píše francouzský deník Le Monde, zdůraznila potřebu vytvoření jasných povinností pro spolupráci při navracení a nový právní rámec, který by posílil akceschopnost členských států Evropské unie v této oblasti.

Von der Leyenová upozornila, že v současné době je vykonáno pouze přibližně 20 % příkazů k deportaci, což znamená, že většina nelegálních migrantů, kteří by měli opustit EU, zůstává. Navrhované právní předpisy by měly zajistit harmonizaci mezi členskými státy, aby rozhodnutí o navrácení, které je přijato v jedné zemi, bylo respektováno i ostatními státy EU. To by zajistilo, že „migranti, kteří mají v jedné zemi rozhodnutí o navrácení, nebudou moci využívat trhlin v systému, aby se vyhnuli návratu jinam“.

Součástí plánu je posílení spolupráce s třetími zeměmi, které by měly přijímat navracené osoby, a zpřísnění vízové politiky jako prostředku pro kontrolu nelegální migrace. „Sladění vízové politiky se ukázalo být důležitým nástrojem pro řízení nelegálního pohybu do EU,“ uvedla předsedkyně komise.

O těchto opatřeních se bude jednat na nadcházejícím evropském summitu.

Itálie mezitím začala přepravovat první skupiny nelegálních migrantů do Albánie. Migranti, převážně muži z Bangladéše a Egypta, kteří byli zadrženi italskou pobřežní stráží při pokusu dostat se přes Středozemní moře, budou čekat na vyřízení svých žádostí o azyl ve speciálních centrech v Albánii.

Centra byla zařízena na základě dohody z listopadu 2023, podle které může Itálie každoročně poslat až 36 000 mužských migrantů zadržených v mezinárodních vodách do dvou středisek pro zpracování žádostí o azyl v severní Albánii.

Dohoda zahrnuje financování ve výši 670 milionů eur po dobu pěti let, uvádí server The Guardian. Itálie bude spravovat zařízení, která budou pod její jurisdikcí, zatímco albánští strážci budou zajišťovat vnější ostrahu. Migranti ze zemí, které Itálie označila za „bezpečné,“ budou mít žádosti o azyl zpracovány v Albánii během 28 dnů.

Dohoda má zmírnit tlak na italská záchytná centra a odradit migranty od pokusů dostat se do Evropy. Giorgia Meloniová ji označila za „odvážný a bezprecedentní“ model, který by mohl být použit i v jiných zemích mimo EU, píše informační server POLITICO. V rámci nového systému budou žádosti o azyl zrychleně vyřízeny, a pokud nebudou úspěšné, migranti budou deportováni.

Skupiny na ochranu práv a opoziční politici označili dohodu za „nelidskou“ a „nezákonnou“ a varovali, že přesměrování migrantů do exteritoriální lokality, provozované soukromými dodavateli, je skryje před kontrolou, oslabí dohled nad podmínkami a zvýší porušování základních práv.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nechutná, pokrytecká a násilnická EU chce řešit něco, co sama zavinila., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 15.10.2024 9:05:28
Francii se nechtělo platit své dluhy, a tak za pomoci loupežníků z USA zničila Libyi a zavraždila Kaddáfího. USA, aby mohly drancovat, zničily Irák a zavraždily Husseina. Všichni rukou nerozdílnou vyvolaly arabské jaro, občanskou válku v Sýrii a pod francouzským vedením i řadu konfliktů v Sahelu. A to zdaleka není všechno, ale to vše společně, a za pomoci Světové banky a MMF a neschopnosti OSN ve Rwandě způsobilo vyhnání milionů lidí, destabilizaci systémů a ve výsledku stěhování národů. Dnes všichni dělají, jako že se všechno přihodilo náhle a naprosto bez viny Západu. Kdo si vzpomene na naději a životní úroveň, prezentovanou Kaddáfím? Kdo si vzpomene na pořádek a sekulární náboženství v Sýrii za Asada? Dnes je Libye průchoďák pro migranty a Sýrie největší zásobárna pro nelegální migraci. A to jsem ani nezmínil Afghanistán, Blízký východ, masakry v Jemenu a Libanonu ještě před několika lety... A všechno má jedno společné: vliv USA a EU, aby mohly drancovat, ovládat, krást a vraždit. A teď zrovna tihle se staví jako ti, kteří budou vše řešit? Ti, co to chtěli opravdu řešit, třeba Salvini či Orbán, jsou těmi viníky pronásledováni a tupeni. Je to všechno nechutný a hnusný systém.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…