Eurokomisařka vnitra Ylva Johanssonová před několika dny žurnalistům sdělila, že s chystaným plánem „nikdo nebude spokojen“, a že je to naopak základ jeho úspěchu.
Plán připravovaný v čase německého předsednictví má být, jak píše třeba český IDNES.cz, zajištěním politického odkazu Angely Merkelové, které na něm prý velmi záleží. Spolková kancléřka se nedávno účastnila pětiletých připomínek migrační krize z roku 2015 a vehementně zdůrazňovala, že dnes by se zachovala stejně jako tehdy. „Když lidé stojí na německo-rakouské nebo rakousko-maďarské hranici, musíte se k nim chovat jako k lidským bytostem,“ uvedla.
Do toho přišly události v řeckém uprchlickém táboře Moria, který podle všeho zapálili sami imigranti. Německo vyjádřilo ochotu až tisíce z těchto imigrantů okamžitě přijmout. Prozatím jich přijalo asi 1500. Tomu měl podle německého Die Spiegel předcházet výstup Merkelové na zasedání vlády. Straničtí kolegové Merkelové vzpomínali, že takto rozčílenou kancléřku neviděli už dlouho. Rozčílení prý směřovalo k ostatním členským státům za to, že o imigranty ze zapáleného tábora neprojevily zájem.
Komisařka: Dobrovolná solidarita je málo
V této atmosféře má být v Bruselu představen nový migrační plán.
Po zkušenosti s prosazováním minulých reforem migrace švédská komisařka Ylva Johanssonová nechce měnit dosavadní pravidla, známá jako „dublinská“, ale doplnit k nim několik dodatků.
Základem „doplnění“ podle švédské komisařky musí být princip, že dobrovolná solidarita v případě krize nestačí. Proto má být zaveden mechanismus „povinné solidarity“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav