Milei řádil v Davosu. Vyzval k vytvoření mezinárodní aliance. Proti „wokismu“, a nejen to

24.01.2025 17:35 | Monitoring

Argentinský prezident Javier Milei vystoupil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu s projevem, který okamžitě vyvolal rozruch. Ve svém proslovu Milei označil wokismus za „mentální virus a rakovinu, kterou je třeba odstranit“. Jeho projev byl plný kritiky feminismu, genderové ideologie, progresivismu a témat jako imigrace nebo změny klimatu. Například genderová ideologie je podle něj „zneužívání dětí“.

Milei řádil v Davosu. Vyzval k vytvoření mezinárodní aliance. Proti „wokismu“, a nejen to
Foto: Archiv
Popisek: Javier Milei

Javier Milei zahájil svůj projev v Davosu ostrou kritikou ideologií, které podle něj dominují současnému Západu. Označil je za „kolektivistické principy“, které podkopávají individuální svobody a podporují zasahování státu do života jednotlivců.

„Wokismus je mentální virus, který rozkládá samotné základy naší společnosti. Je to rakovina, kterou je třeba odstranit, pokud chceme zachovat svobodu a demokracii,“ prohlásil Milei.

Dodal, že tyto ideologie jsou nástrojem pro zavádění politik, které podkopávají hodnoty svobodného trhu, individuální odpovědnosti a osobního vlastnictví. Varoval před „novou politickou třídou“, která podle něj využívá pojmy jako sociální spravedlnost k ospravedlnění státní regulace.

Feminismus a genderová ideologie pod palbou

Milei poté tvrdě kritizoval ideologie feminismu a genderové rovnosti. Milei například kritizoval koncept femicidu, tedy aktu, kdy je zabita žena. To, že se takový pojem vůbec používá, je podle něj diskriminační. Podle jeho slov právní uznání femicidu staví život žen nad život mužů.

„Dostali jsme se do bodu, kdy v mnoha údajně civilizovaných zemích, pokud je zabita žena, se tomu říká femicid a trest je přísnější, než když zabijete muže. To je nepřípustné,“ prohlásil.

Dále zpochybnil existenci rozdílů v odměňování mezi muži a ženami. Tvrdil, že neexistuje nic jako nerovný plat za stejnou práci, a že rozdíly jsou důsledkem rozdílných profesních voleb.

Vůči genderové ideologii byl ještě ostřejší. Označil ji za „zneužívání dětí“ a obvinil aktivisty z pokusů vnucovat jejich představy společnosti. Mluvil například o transgender sportovkyních, což jsou podle něj „muži převlečení za ženy, které znevažují fair play ve sportu“.

Popírání změny klimatu a obavy z environmentalismu

Milei ve svém projevu napadl i boj proti změně klimatu, který označil za nástroj „radikálního environmentalismu“. Podle něj aktivisté účelně ohrožují hospodářský rozvoj a považují lidskou populaci za hrozbu pro planetu.

„Radikální environmentalismus vykresluje ekonomický růst jako zločin proti přírodě. Musíme se postavit této ideologii a bránit lidské inovace a svobodu,“ zdůraznil.

Argentinský prezident následně vyzval k vytvoření „mezinárodní aliance“ zemí, které sdílejí hodnoty svobody a kapitalismu. Mezi svými partnery jmenoval řadu vlivných lídrů, včetně italské premiérky Giorgie Meloniové, maďarského premiéra Viktora Orbána, amerického prezidenta Donalda Trumpa a salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho. Zvláštní chválu věnoval podnikateli Elonu Muskovi, kterého označil za „ikonu svobody a inovace“.

Milei uzavřel svůj projev naléhavou výzvou k návratu k principům svobody a tržního hospodářství. Podle něj se Západ musí odpoutat od „scénáře posledních 40 let“ a znovu přijmout model založený na individuální odpovědnosti a inovacích.

„Musíme se postavit kolektivismu, wokismu a destruktivním ideologiím. Učiňme Západ opět velkým,“ zakončil prezident své vystoupení.

Navázal tak na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vystoupil prostřednictvím videokonference den předtím. Šéf Bílého domu ve svém projevu například ostře kritizoval Green New Deal, který označil za „Nový zelený podvod“. Zdůraznil, že jeho administrativa se zaměří na energetickou bezpečnost USA, která je podle něj klíčová pro ekonomický růst a strategickou stabilitu země.

Trump také odmítl Pařížskou klimatickou dohodu a vyjádřil se kriticky k přechodu na elektromobily, který považuje za nebezpečný a škodlivý pro americkou ekonomiku. „Odstoupil jsem z jednostranné Pařížské klimatické dohody. Necháme lidi řídit auta, která chtějí řídit. Změnil jsem naši národní energetickou bezpečnost, která je tak důležitá. Národní energetická bezpečnost, která může pod našima nohama vytvořit zlatou horečku tekutého zlata a položit základy nové silné energetické infrastruktury,“ dodal prezident.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Oni dva jsou úplní "andílkové". Ovšem pořád lepší než Leyenová a její poskoci. Tady nelze postupovat jinak. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusemamcaRBK , 24.01.2025 17:59:59

|  7 |  0

Další články z rubriky

Foltýn? Temná hnusota. Když budou chtít, pozavírají vás. Kovář Štrunc už šikanu státu zažil, teď mluví

4:44 Foltýn? Temná hnusota. Když budou chtít, pozavírají vás. Kovář Štrunc už šikanu státu zažil, teď mluví

Pár halířů za kilowatthodinu. To jsou ceny elektřiny ve Vietnamu a v Číně. Do toho sibiřský plynovod…