Česká republika dlouho patří k zemím, které dávají na školství jen málo peněz. Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu zpracoval studii, ze které vyplývá, že když budeme intenzivně investovat do českého školství, můžeme se těšit nadějí, že asi tak v roce 2100 doženeme v investicích do školství Německo.
Moravec okamžitě upozornil, že vláda původně slibovala navýšit platy učitelů o 15 procent, ale teď už se mluví jen o procentech deseti. Plaga však konstatoval, že se to musí změnit, ale v této Sněmovně cítí jistou naději, že se to může změnit, protože to zákonodárci nepouštějí ze zřetele. Pokud se bude české ekonomice dařit, ministr před kamerami ujišťoval, že bude trvat na tom, aby se do školství dávalo víc peněz.
Zima si posteskl, že země jako Turecko dávají na vysoké školy asi dvakrát více peněz než my.
Čižinský dodal, že Praha hodlá učitelům přidat na platy až miliardu korun, protože z rozhodnutí ministerstva školství sice platy rostou, ale učitelé nejsou ani tak schopni z těchto platů vyžít. I proto se městu nedaří nalézat nové kantory. Má za to, že by platy učitelů měly narůst ještě více. „Mě mrzí, že to není třeba 25 procent,“ zaznělo z úst člena stávající pražské koalice za hnutí Praha sobě.
Plaga uznal, že Čižinský může mít v něčem pravdu. Skokový nárůst platů však odmítl. „Ale to skokové navýšení to nevyřeší, musíme navyšovat nejen do roku 2021, ale až do roku 2025,“ zaznělo z úst člena vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp