V reakci na nejnovější události Ivan Langer glosuje: „miloš v TRUHLE, andrej za KATREM, lenka na HRADĚ,“ a doplňuje svůj příspěvek odkazem na článek serveru iROZHLAS s názvem „Úřad Bradáčové nařídil kontrolu vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Zvažuje, že práci podřízených prověří sám.“
Původní zdroj ZDE.
Ivan Langer svým příspěvkem naráží na vnitřní dohled v této kauze od Vrchního státního zastupitelství v Praze vykonané městským státním zástupcem. Z jakého důvodu se k tomuto kroku tento úřad pod vedením Lenky Bradáčové odhodlal a jak vnitřní dohled dopadl, se nikdo z pověřených nechce vyjádřit: „K otázce, zda byl proveden vnitřní dohled, jaké byly jeho závěry, se vyjadřovat nelze, neboť se nejedná o informace veřejně přístupné a jejich případný obsah úzce souvisí se strategií vyšetřování a postupy ve vztahu k jednotlivým úkonům,“ reagoval mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. V podobném duchu se nese i vyjádření samotného Jaroslava Šarocha, jehož práci úřad kontroloval: „Obraťte se na mluvčího,“ uvedl pro server IROZHLAS, jenž se mu snažil otázku ohledně dění ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo položit.
Termín pro vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se neustále posunuje a městské zastupitelství připustilo, že se tato kauza nestačí vyšetřit ani do konce tohoto roku: „S ohledem na nadále probíhající procesní úkony přichází prodloužení vyšetřování v úvahu a policejní orgán i státní zástupce musí tuto skutečnost zvažovat jako reálnou,“ napsal mluvčí Cimbala a upřesnil: „Takovýto postup stanoví trestní řád pro věci, v nichž nebylo v zákonné lhůtě vyšetřování skončeno. V rámci prověrky státní zástupce zejména posoudí dosavadní průběh řízení, jaké úkony je nutné ještě provést, zda ve věci nedochází k neodůvodněným průtahům.“ Úřad vedený Lenkou Bradáčovou se průběhem kauzy Čapí hnízdo zabýval v rámci dohledu už loni, Lenka Bradáčová tehdy konstatovala, že práci vyšetřovatelů komplikuje „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů“.
Původní zdroj ZDE.
Kromě osoby Andreje Babiše v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo se Ivan Langer opřel i do prezidenta Miloše Zemana, ten ve čtvrtek v rozhovoru pro TV Barrandov ostře kritizoval práci české Bezpečnostní informační služby. „Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špiona,“ řekl v rozhovoru Zeman.
Dále Zeman komentoval, že BIS si chce zachovat svůj rozpočet, či ho dokonce zvýšit. „Jak to má dokázat? Musí přesvědčit veřejnost o své užitečnosti. Když budou plácat o tom, že se to tu hemží ruskými a čínskými špiony, a přitom za šest let nedokázali chytit byť jen jediného, tak je to plácání.“ Naráží tak na veřejnou část výroční zprávy BIS, jež upozornila, že Rusko při své zpravodajské činnosti v Česku těží z velké diplomatické mise v Praze i z lehkovážného přístupu politiků a státních zaměstnanců k interním informacím. Rusko se podle kontrarozvědky v ČR orientuje na vlivové operace a vědomé i nevědomé vytěžování českých zdrojů. Rusko podle zprávy uplatňuje klasickou hybridní strategii, přičemž cílem je oslabit NATO a EU přes členské státy těchto organizací. Totéž prý dělá Čína, která se také snaží narušit jednotnou politiku EU.
Původní zdroj ZDE.
Poté došlo i na okomentování případu pražského imáma obviněného z podpory financování terorismu Samera Shehadeha, ten loni opustil po vzneseném obvinění Českou republiku a byl následně dopaden v Jordánsku. Tajné služby se o něho zajímaly v souvislosti s jeho výzvami muslimům, aby se neúčastnili bohoslužeb proti terorismu. Nyní je Samer Shehadeh držen v české vazbě. „Jsou to čučkaři. Protože tam, kde mají najít teroristu, a on opravdu existoval, a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizovaného zločinu říká, že u nás jsou teroristé, tam ho nenašla,“ řekl Zeman.
Původní zdroj ZDE.
Kromě Ivana Langera na čtvrteční rozhovor Miloše Zemana na TV Barrandov reagovali i ostatní politici, na facebooku se o svůj názor podělil neúspěšný kandidát na prezidenta a senátor Marek Hilšer: „Zatímco BIS jsou čučkaři, Zeman je politická prostitutka Kremlu, lichvářů a exekutorů. Prostitutky/prostituti nabízejí své tělo za úplatu. O Zemanovi se ví, že jeho kampaň a politickou činnost platí lidé napojení na peníze z Kremlu, lichvářské firmy a exekutoři. Takže promiňte mi to slovo, ale v tomto případě to není urážka, ale použití technického termínu. Který prezident by podrazil bezpečnostní informační službu své země ve prospěch Rusů a Číňanů a hájil tak zájmy cizích mocností? Jedině prezident prostitutka.“
Slova prezidenta dále okomentoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek: „Prezident republiky veřejně zpochybňuje jednu z klíčových bezpečnostních složek státu. Málokdo pracuje na destrukci systému tak usilovně, jako Zeman.“
O slovo se přihlásila i samotná BIS. „BIS má za sebou úspěšné období. O všech aktivitách informujeme naše adresáty. Řídí nás vláda a kontroluje sněmovní komise pro kontrolu BIS a výbor pro bezpečnost. Všechny tři orgány nám vyslovily v poslední době jednomyslně poděkování za službu pro ČR,“ zdůraznila kontrarozvědka. A ke svému příspěvku na sociální síti twitter přiložila Usnesení výboru pro bezpečnost.
„Aby prezident podrýval autoritu bezpečnostních služeb státu, to se jinde ve světě nevidí. To lze očekávat vesměs od lidí, kteří tak činí v zájmu jiných států, jejich výzvědných složek, nebo v zájmu lidí představujících bezpečnostní hrozbu státu,“ myslí si o slovech Miloše Zemana místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička a přikládá odkaz na reakci BIS po Zemanově kritice s komentářem: „Tak proto Zemanova ‚kremelska‘ kritika – Rozbili jsme síť ruských špionů, hlásí BIS po Zemanově kritice.“
K Marku Hilšerovi se v kritice Zemanových slov připojil i další z neúspěšných kandidátů na prezidenta a taktéž senátor Jiří Drahoš: „Zpochybňovat tajné služby vlastního státu je nejen hloupé, ale také nezodpovědné a nebezpečné. Miloš Zeman se bohužel stále více chová jako ruský rezident než jako český prezident,“ myslí si.
Pod těmito reakcemi politiků se vyrojilo velké množství komentářů uživatelů sociálních sítí. Na komentář Jiřího Drahoše na twitteru reaguje uživatel Nosey George a poznamenává: „Tohle vyjádření je po všech stránkách nehodno senátora České republiky.“
K samotnému příspěvku Ivana Langera ohledně „miloše v TRUHLE, andreje za KATREM a lence na HRADĚ“ se sarkasticky vyjádřila uživatelka Iva Löfflerová: „Vánoční dárek.“
Kromě ní přidal svůj komentář i Igoo Adler: „Training Day – až bude v base, bude roznášet po celách,“ který doplnil fotografií Andreje Babiše a pražské exprimátorky Adriany Krnáčové (ANO), jak rozdávají polévku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: red