Ministerský manuál pro očkování: Půl hodiny v čekárně, kdyby vám bylo zle. A za tři týdny na druhou

10.01.2021 12:16 | Zprávy

Ministerstvo zdravotnictví vydalo manuál, jak bude probíhat organizace očkování. Po naočkování zůstanou klienti v čekárně aspoň půl hodiny, na druhou dávku si počkají minimálně tři týdny. Zájemci budou se muset registrovat v systému, termín druhé dávky dostanou automaticky. Po covidu se může bezpříznakový pacient nechat očkovat už za týden, informuje iDNES.cz.

Ministerský manuál pro očkování: Půl hodiny v čekárně, kdyby vám bylo zle. A za tři týdny na druhou
Foto: Archiv
Popisek: Očkování, ilustrační foto

Aktuálně v Česku probíhá první fáze očkování proti covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví už vydalo první dokumenty o pravidlech pro další fáze. Registrační systém pro veřejnost spustí 1. února, zájemci se budou řadit podle rizikovosti.

Po očkování má podle manuálu resortu zdravotnictví klient počkat půl hodiny v čekárně z důvodu možnosti, že by byly po očkování nějaké nežádoucí účinky, hlavně jde o anafylaktický šok.

V případě, že vše proběhne v pořádku, může člověk odejít s očkovacím průkazem a s určeným termínem další fáze vakcinace. Vakcína Comirnaty (od společnosti Pfizer/BioNTech) je dvoudávková. Doporučený interval mezi první a druhou dávkou očkovací látky společností Pfizer/BioNTech, kterou se v Česku očkuje, jsou tři týdny.

V případě dvoudávkového očkovacího schématu je potřeba pro druhou dávku použít stejnou očkovací látku.

Pro ty, kteří už nemoc covid-19 prodělali a jejich průběh byl bezpříznakový, zní doporučení České vakcinologické společnosti pro zahájení očkování nejdříve za týden po prodělaném onemocnění. U těch, kteří měli některé z příznaků nemoci, je to nejdříve za dva týdny.

Existuje také možnost, že druhou dávku dostane člověk dříve, než je zmíněných 21 dní. Při chybné aplikaci 17 nebo 18 dní po první dávce není nutné druhou dávku opakovat. Pokud je však dříve než 17 dní po první dávce, považuje se druhá dávka za neplatnou a je potřeba ji po třech týdnech opakovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…