Dokument varuje, že paralýza úřadů způsobená problémy s přesunem zaměstnanců a materiálu může trvat rok až rok a půl. Pokles produkce podle autorů nebude okamžitý, lze na něj pohlížet jako na ušlý zisk. Při propočtech vycházeli z předpokladu, že milion investovaný ve stavebnictví má potenciál zvýšit produkci ČR až o 3,09 milionu korun. Na riziko, že by mohl nový stavební zákon spojený s přesunem agendy zastavit povolování staveb na rok až dva, nedávno upozornila výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.
Analýza záměru Ministerstva pro místní rozvoj konstatuje, že nová úprava stavebního práva spojená se založením centrálních úřadů vyjde stát na miliardy korun. Zrychlení povolování staveb lze docílit i v současném modelu, kdy se na rozhodování podílí veřejná správa, konstatuje.
Dokument například uvádí, že se rekodifikace dotkne 13 500 zaměstnanců, pro které bude nutné obstarat přes 180 000 metrů čtverečních kanceláří. To stát není schopen zajistit, protože prostory má jen ve čtvrtině obcí s rozšířenou působností. Jednorázové náklady vyčíslili autoři studie na 2,2 miliardy v minimální variantě. Až na 32 miliard korun by vyšplhaly v maximální verzi, která počítá s výstavbou budov za 29 miliard korun. Každoroční náklady se podle studie zvednou o 2,3 až 2,7 miliardy korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk