Ministerstvo v současné době rozhodnutí belgického soudu analyzuje. Opravný prostředek podle mluvčí podá, protože „má za to, že se jedná o rozhodnutí nesprávné, které se zcela odlišuje od pravomocných rozhodnutí soudů v USA, Nizozemsku, Rakousku, Lichtenštejnsku, Francii a Velké Británii, které se přiklonily na stranu ČR“.
„Například jen několik týdnů zpět ústavní soud v Lichtenštejnsku zamítl ústavní stížnost společnosti Diag Human SE a stejně jako soudy nižších stupňů posoudil nález z roku 2008 jako neplatný,“ uvedla Štěpanyová.
Ministerstvo už dříve uvedlo, že rozhodnutími soudů se nedotklo žádných českých finančních prostředků. Podle advokátní kanceláře Jana Kalvody, která Diag Human zastupuje, v roce 2010 vydal exekuční soud v Lucembursku rozhodnutí o zabavení prostředků. Česko ale podle firmy začalo v roce 2017 svá aktiva z Lucemburska stahovat. „Pokud by na takových účtech byly peněžní prostředky, přikazuje exekuční soud jejich zabavení a převedení na účty věřitele, společnosti Diag Human,“ uvedla kancelář v tiskové zprávě.
Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky. Diag Human se dále v několika zemích soudí s Českem o náhradu za údajně ušlý zisk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp