Ministr Kulhánek tvrdí, že dezinformace jsou horší než virus. Média jsou „kyslíkem demokracie“

03.05.2021 17:11 | Zprávy

Ministři zahraničí České republiky, Slovenska a Rakouska se postavili za novináře. Útoky na ně jsou nepřijatelné. Svobodná média jsou podle nich kyslíkem demokracie a dezinformace je horší než virus. Údajně je třeba také více koordinovat na mezinárodní úrovni, a to i s justicí. A pozor! Slova o evropské rodině...

Ministr Kulhánek tvrdí, že dezinformace jsou horší než virus. Média jsou „kyslíkem demokracie“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek

Ministři Jakub Kulhánek, Ivan Korčok a Alexander Schallenberg vydali svým jménem článek při příležitosti Světového dne tisku, nazvaný „Novináři bez ochrany“. V pondělí ho pak vydaly Lidové noviny.

Podle ministrů se nezávislí novináři při své práci stále častěji stávají oběťmi útoků a během pandemie covidu-19 tyto tlaky podle nich ještě narostly. „Dezinformace se šíří rychleji než virus, takže našimi nejlepšími spojenci v boji s touto pandemií se stávají svobodné a kvalitní sdělovací prostředky a přístup ke spolehlivým informacím. Nicméně tito spojenci sami čelí útoku,“ napsali politici.

„Během uplynulého roku jsme s velkým znepokojením sledovali závažný pokles míry svobody tisku v několika zemích světa. Útoky na novináře a výrazná omezení možnosti informovat o událostech se staly součástí politických represí a snah o upevnění moci. V důsledku různých forem ‚převzetí médií‘ už nezávislé sdělovací prostředky v některých zemích přišly o prostor pro svou činnost, nebo jim ho zbylo velmi málo,“ píše se dále v článku.

Ministři zahraničí se také kolektivně domnívají, že někteří přední politici prý přímo verbálně útočí na novináře, a vytváří tak prý představu, že jsou žurnalisté nepřáteli společnosti. Vydáním článku na Den svobody tisku se společně rozhodli ukázat své odhodlání chránit práva novinářů po celém světě. Tito tři politici také vítají aktivity mezinárodních organizací pro ochranu médií a je podle nich třeba ale ještě užší spolupráce mezi vládami, novináři, mediálními společnostmi, mezinárodními organizacemi, občanskou společností, orgány činnými v trestním řízení a soudci.

„Žurnalistika je kyslíkem demokracie. V dnešní složité době se nemůžeme jen pasivně dívat, jak se naše rodina pomalu dusí. Musíme znovu a znovu dokazovat, že naše odhodlání bránit svobodu tisku nezná žádný lockdown,“ napsali politici dále s tím, že všechny tři země, tedy Slovensko, Rakousko a Česko, jsou odhodlány postavit se za svobodné sdělovací prostředky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…