Z tohoto důvodu to prý nyní bublá jak v úřednických, tak bankovních kruzích. O miliardách z evropských fondů tedy už v budoucnu nebudou rozhodovat úředníci. Část peněz by k příjemcům měla doputovat přes banky. Evropská komise údajně tlačí členské státy EU, aby při administraci eurofondů více využívaly finančních nástrojů, jako například záruk za úvěry, výhodnějších úvěrů a kapitálových vstupů.
„Finanční nástroje jsou významnou příležitostí pro Česko, neboť fungují na principu návratnosti, čímž snižují nároky na státní rozpočet,“ uvedl pro LN mluvčí MPO Filip Matys.
V ideálním případě by do podobných typů podpory mělo v příštích sedmi letech směřovat až deset procent peněz proplacených Česku. Z Bruselu do Prahy by mělo přitéct zhruba 670 miliard korun, a tedy přibližně 60 miliard by mělo být využito popsaným způsobem. LN uvádějí, že Ministerstvo průmyslu a obchodu je skeptičtější. Dle jeho odhadů by na finanční nástroje mělo jít asi 14 miliard.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr