Centrální ani místní registr přestupků zatím eexistuje. Dílčí správní orgány proto neví o přestupcích pachatele projednávaných jinými orgány. Do tohoto neorganizovaného prostředí by mohl centrální registr vnést řád.
„Správním orgánům má informace o předchozím postihu za přestupek sloužit k uložení odpovídající přísnější sankce. Orgánům činným v trestním řízení bude – v případě zavedení trestní odpovědnosti za opakované páchání určitých přestupků - tato informace sloužit k rozhodnutí o zahájení trestního stíhání pachatele,“ uvedl v tiskovém prohlášení ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Registr přestupků by se měl zřídit při Rejstříku trestů jako informační systém veřejné správy a evidovat by měl kompletně všechny přestupky.
Pokud analýzu v lednu schválí vláda, začne ministerstvo ihned zpracovávat paragrafové znění potřebných legislativních úprav a následně je předloží vládě. Zákon o registru by mohl začít platit už v lednu 2013 a v praxi by se tak mohl objevit v červnu téhož roku. Náklady na realizaci projektu ministerstvo odhaduje na 31 milionů korun, provoz systému pak ročně vyjde na osm milionů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par