Ministr Vojtěch se na přidání peněz do zdravotnictví s odbory neshodl

05.09.2019 19:42 | Zprávy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se s odbory a zástupci nemocnic, pacientů a dalších organizací neshodl na přidání peněz do zdravotnictví pro příští rok. Chtěli více peněz na platy, pro nemocnice a domácí péči. Obě strany to řekly po dnešním jednání zdravotnické tripartity na Ministerstvu zdravotnictví. Peníze se podle organizací sdružených v tzv. krizový štáb českého zdravotnictví mají vzít z rezerv zdravotních pojišťoven. Pojišťovny pro příští rok navrhly meziroční navýšení 25 miliard korun, odbory chtějí 45 miliard. Podle odhadů bude příští rok pro zdravotní péči 346 miliard korun.

Ministr Vojtěch se na přidání peněz do zdravotnictví s odbory neshodl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

„Všechny segmenty zdravotnictví pro příští rok rostou. Včetně nemocnic a domácí péče,“ řekl novinářům ministr. Protest organizací označil za „nátlak lidí, kteří si nevyjednali, co si představovali“. Rozpuštění poloviny rezerv zdravotních pojišťoven podle něj není možné. „Pokud rozpustíme polovinu rezerv, musíme je doplnit, protože se úhrady navýší, nebo systém zkolabuje,“ dodal. Ze zákona mají pojišťovny povinnost držet na účtech částku odpovídající téměř čtyřem dnům péče o jejich klienty. Nyní je na účtech zhruba 56 miliard korun.

Peníze na zdravotnictví pro následující rok se podle odhadů ekonomiky rozdělují na základě jednání zdravotních pojišťoven se zástupci 14 segmentů zdravotní péče. Většina segmentů dohody podepsala. Pro loňský rok by mělo být k dispozici 346 miliard korun, více než polovina půjde do nemocnic.

„V každé české nemocnici se dnes porušuje zákoník práce a zaměstnanci jsou přetěžováni,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Právě striktní dodržování zákoníku práce chtějí lékaři a sestry v nemocnicích, kteří podle zákona nesmějí stávkovat, použít jako formu protestu. Dalšími mají být cesty po regionech, které začnou v pondělí 9. září v Orlové na Karvinsku. Pro tuto část kampaně si podle Žitníkové najaly odbory PR agenturu. Podobně postupoval Lékařský odborový klub v letech 2010 a 2011 u kampaně Děkujeme, odcházíme. Krizový štáb také očekává příští týden termín jednání s premiérem.

Součástí „krizového štábu“ jsou Asociace českých a moravských nemocnic, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, Česká lékařská komora, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, Svaz pacientů ČR, Charita ČR, Diakonie Českobratrské církve evangelické, Asociace domácí péče ČR, Česká asociace sester, sekce domácí péče, Rada seniorů ČR, Gratia futurum 913, Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

náhrady

Proč jste je začali řešit až teď? A proč je nezrušíte úplně? Platy máte přeci dost vysoké, tak na co ještě nějaké náhrady? A máte nějak zjištěno, jaká je vůle systém náhrad změnit? Já o tom dost pochybuji, když sleduji debatu o navyšování vašich platů. Ema

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Wollner jí chtěl dát facku, protože mu odstěhovala pohovku.“ Poplatník ČT slyšel u soudu

20:10 „Wollner jí chtěl dát facku, protože mu odstěhovala pohovku.“ Poplatník ČT slyšel u soudu

Déle než sedm hodin probíhalo ve čtvrtek u soudu v Kolíně projednávání „mňoukací kauzy“ mezi bývalým…