Sněmovna na Hermanův popud držela 10. března neplánovaně minutu ticha za oběti povstání v roce 1959 za obnovení nezávislosti Tibetu na Číně. Ministr o uctění památky obětí protičínského povstání ve Lhase požádal v okamžiku mezi projednáváním různých zpráv. Herman dnes odmítl, že by tak zaujímal protičínské postoje. "Čínskou kulturu mám rád a vážím si jí," řekl na tiskové konferenci ve Sněmovně.
Herman zdůraznil, že je důležité podporovat kulturní a obchodní výměnu, ale ne za každou cenu. "Není možné hodnotu lidských práv lacině vyprodávat za momentální ekonomický profit. Já jsem před rokem 1989 nedovolil, aby mi českoslovenští komunisté nasadili náhubek, nedovolím to ani současným čínským komunistům ani Pekingu," řekl.
Informace o stížnostech Číny kvůli minutě ticha zveřejnil ministr už v pátek na twitteru. Ministerstvo zahraničí to nepotvrdilo, mluvčí ministerstva Michaela Lagronová ČTK sdělila jen, že se o uctění památky "zmínili" zástupci čínského velvyslanectví na pravidelné schůzce.
Čínský prezident Si Ťin-pching Prahu navštíví od 28. do 30. března. Půjde o první návštěvu čínského prezidenta v Česku i v bývalém Československu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa