Švýcarské úřady zahájily vyšetřování privatizace MUS už v roce 2005 a zablokovaly kvůli kauze kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Švýcarská strana se na ČR obrátila s otázkou, zda se chce k trestnímu řízení připojit.
Kvůli průtahům, které nyní vyšetřuje i policie, ale stát zareagoval pozdě a na konci loňského roku švýcarské úřady odmítly prominout lhůty pro účast v řízení. Ministerstvo financí se odvolalo, zároveň ale chystá v kauze ve Švýcarsku civilní žalobu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se rozhodl podat kárné žaloby na čtyři státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze kvůli jejich postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc.
Také čeští kriminalisté nyní prověřují postup odpovědných lidí pro podezření ze spáchání trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.
Peake by ale s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a členy vlády, kterých se podobná problematika týká, ráda hovořila také o dalších sporných privatizačních kauzách. V roce 2012 začne totiž platit dvacetiletá promlčecí lhůta pro případné trestné činy svázané s privatizacemi z počátku 90. let. "Toto riziko vnímám velmi silně," uvedla Peake o víkendu v České televizi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk