Za loňský rok zaznamenala policie 179 trestných činů s extremistickým podtextem, o 26 více než předloni. Objasněna byla více než polovina. Kriminalisté za loňský rok evidují 136 stíhaných lidí. Ze všech trestných činů s extremistickým podtextem tvořily skutky motivované nenávistí proti Romům pětinu. Trestné činy s antisemitským podtextem představovaly 8,4 procenta.
Za trestné činy s rasovým podtextem bylo loni odsouzeno 54 lidí, o sedm více než předloni. Celkem české soudy loni odsoudily 54.488 lidí. „Z uvedených údajů je zřejmé, že podíl těchto deliktů (s rasovým podtextem) na celkovém počtu pravomocně odsouzených v ČR zůstává velmi nízký,“ uvádí zpráva.
Na nárůstu počtu obviněných a obžalovaných se podle zprávy podepsalo to, že stoupl počet trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob a hanobení národa nebo rasy. Pokles stíhaných a obžalovaných naopak nastal u trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. „Tento pokles je však vyvážen nárůstem nenávistných výroků na internetu a sociálních sítích,“ doplňuje zpráva.
Stejné počty jako předloni zůstaly u těžkého ublížení na zdraví s rasovým nebo xenofobním podtextem, kde byl jeden člověk stíhán a jeden obžalován. Pro trestný čin vraždy z extremistických důvodů nebyl loni stíhán nikdo.
Podle Nejvyššího státního zastupitelství, které je ve zprávě citováno, jsou nejčastějšími delikty extremismu případy tzv. hajlování, prezentace závadových symbolů na oblečení, jejich nasprejování na budovy nebo prezentace závadových tetování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab