„My starší, sjíždějící sedmé či další gumy, nicméně v kostech cítíme změnu klimatu, atmosféry, mrazí nás v zádech a prožíváme déjà vu. Vracejí se polistopadovým nánosem milosrdně přikryté sedimenty praktik, nectností, malosti a ubohosti. Z nor definitivně vylezli krysy a krtci – protagonisti minulého režimu, figurující často i v Cibulkových seznamech, rádoby očištěni čtvrtstoletím milosrdného zapomnění a gründerského kapitalismu let devadesátých – a z pozic podnikatelů, politologů, politiků a novinářů nám bezskrupulózně kážou o morálce. Ve svobodné společnosti vyrostla a etablovala se stáda podivných šmejdů. Každá doba produkuje nové šmejdy,“ rozohnil se Topolánek v komentáři pro server Echo24.cz.
Ačkoli uznává, že politika rozhodně není disciplínou vhodnou pro absolventy klášterní školy, neboť její aktéři spolu mnohdy nejednají v rukavičkách, to, co se děje dnes, by se podle Topolánka ještě před deseti až patnácti lety s velkou pravděpodobností nestalo. Ukazuje to, jak křehká demokracie je a jak snadno li lze ohrozit. To, co se děje dnes, není obvyklé ani v zemích na západ od našich hranic. Topolánek to prohlašuje i s vědomím toho, že demokracie ve Francii, Holandsku a dalších zemích čelí a čelila krizi.
Atmosféra se prý začala měnit, když někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek potopil Topolánkovu vládu během evropského předsednictví.
„Strany přestaly být stranami, politici politiky, ve jménu nové morálky se nastartovala Velká protikorupční revoluce, v jejímž jménu se noví nestraničtí nepolitici začali ohánět novou morálkou a o to horšími, zřejmě geneticky zděděnými či zažitými praktikami. Dříve, pokud poslanec selhal, musel odejít, nebo se v „civilu“ očistit. Z mé éry připomenu tři jména. Poslanci Doležal, Morava, Kott. Ano, už ne Tlustý. Ten – na rozdíl od standardního postupu a odchodu Tluchoře, Fuksy a Šnajdra v éře Nečasově – mandát nesložil, zůstal a škodil…,“ rýpl si Topolánek.
Když vedl vládu Topolánek, odstavil i tehdejšího předsedu lidovců Jiřího Čunka, dokud se jeho kauza nevyřeší. Vše skončilo tím, že byl Čunek z vlády odstraněn v lednu 2009. Z pozice člověka, který má zkušenosti s řešením vládních krizí, si proto dovoluje udělit pár rad trojici Zeman, Sobotka, Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp