Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jde v případě Krymu o anšlus, opět to na ČT i zopakoval. „Pokud skutečně přistoupíme na to, že na základě lokálního hlasování může být napadeno suverénní území, pak jsme v ohrožení,“ varoval. Česká republika má podle jeho slov také své menšiny a také má zkušenosti s „agresorem z Východu“, a tak by na ni postupně mohlo dojít.
I podle dalších kritiků ruského postupu byly porušeny smlouvy a zákony, proto referendum považují za neplatné. „Podle jaké ústavy by se ale mělo konat referendum?“ zeptal se bývalý tiskový mluvčí Václava Klause Petr Hájek. Žádná ústava podle něj v oblasti Ukrajiny neplatí, když zde vládne pučistická vláda.
„Tady je platná garantovaná mezinárodní smlouva z roku 1954 a ta byla jednoznačně porušena,“ míní Kalousek. Jenže podle Hájka nemůže platit taková smlouva, když v podstatě padla ústava. „Vy chcete říct, že tam platí nějaké zákony? Dokonce nějaká ústava?“ obrátil se na oponenta. „Pane Kalousku, pokud si to fakt myslíte, pak se děsím, že jste v ústavodárném sboru České republiky.“
„Jediný, kdo by mohl chtít ten Krym zpátky, by byl Sovětský svaz,“ opáčila však Natalia Churikova, novinářka z Rádia Svobodná Evropa. „Já také vím, že pan Putin se netají ambicemi rozšířit svůj vliv do bývalých sovětských satelitů,“ zastal se jí Kalousek s tím, že se momentálně cítí ohrožen stejně jako spousta Ukrajinců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pan