Mladá fronta Dnes, Lidové noviny nebo další takzvané seriózní deníky jsou často ještě mnohem větší bulvár než Blesk, myslí si Ondřej Höppner

10.05.2019 8:45 | Zprávy

Do svého pravidelného pořadu Na prahu změn si tentokrát bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný pozval tvůrce bulváru Ondřeje Höppnera.

Mladá fronta Dnes, Lidové noviny nebo další takzvané seriózní deníky jsou často ještě mnohem větší bulvár než Blesk, myslí si Ondřej Höppner
Foto: Archiv Ondřeje Höppnera
Popisek: Ondřej Höppner se svou novou knihou

Novinář Ondřej Höppner by se dal bez nadsázky označit za krále českého bulváru. Po studiích na Vysoké škole ekonomické, kde zjistil, že být ekonomem pro něj není dobrý nápad, a několikaletém cestování po Evropě se v 90. letech dostal řízením osudu do redakce novin s názvem Lidová demokracie. Novinařina se mu zalíbila a už u ní zůstal. 
 
Ještě předtím se ale zamiloval a na rok odjel se svou nastávající do Kanady, kde se poprvé setkal s hrůzami politické korektnosti. Octl se totiž přímo v jejím lůně. Nevěstin otec byl vlivným politikem, předsedou Nové demokratické strany neboli kanadských „socanů“. „Už tehdy to tam jelo naplno, jejich rodina patřila mezi tvůrce této ideologie. Musím říct, že to byla jedna z příčin, proč jsem se z Kanady vrátil,“ vzpomíná Ondřej Höppner s tím, že to v Kanadě, i když by tam jinak bylo krásně, vydržel pouhý rok. 
 
Po návratu nastoupil Ondřej Höppner do bulvárního Večerníku Praha, a jelikož si majitel Fidelis Schlée vychovával novou generaci novinářů, poslal jej na stáž do londýnské BBC. „To byla úžasná doba. Byly tam položeny základy mého budoucího směřování,“ říká a vysvětluje, že jej neinspirovala BBC, ale britské bulvární noviny, takzvané tabloidy. Denně si kupoval u stánku na stanici metra Temple patero tabloidů, které pak studoval a srovnával – jak to dělají, jak za sebou řadí stránky, jaká volí témata a podobně. 
 
 
„Snažil jsem se naučit ty noviny dělat tak, aby komunikace se čtenáři byla co nejtěsnější. Hlavní měřítko je ale prodej. Buď se budeme tvářit vážně, nebo se pokusíme čtenáře pobavit. Já jsem se vždy snažil o zábavu, aby to ty lidi bavilo. Když to baví mě, bude to bavit i čtenáře,“ říká muž, který se brzy stal jedním z nejúspěšnějších lidí v českém bulváru. Po Večerníku Praha zakotvil v úspěšném časopisu Spy. „Měl jsem štěstí na nadřízené. Kromě Fidelise Schlée, který byl perfektní parťák a podivín, byla zajímavá i další štace, a to ve vydavatelském domě Stratosféra, jehož majitelem byl Antonin Herbeck, jenž se řemeslu naučil v Americe. O sobě jsem si myslel, že jsem fakt daleko, ale on byl ještě dál. Smekám doteď, i když náš rozchod nebyl růžový. V podstatě jsem ve Spy začal vytvářet odraz české populární scény, byla to hra. Celebrity nadávaly, ale ve skutečnosti spolupracovaly, protože každý tam chtěl být. Náklad byl asi 200 000 týdně.“
 
Podařilo se mu vytvořit moderní a vtipný bulvár, kterému se trojnásobně zvýšil náklad. I proto, že měl zázemí dalších redakcí společenských časopisů, včetně kvalitních fotografů či ateliéru a dalšího špičkového zázemí; tvrdí, že by bylo selhání, kdyby se mu nepodařilo uspět.
 
Po odchodu ze Stratosféry rozjel Ondřej Höppner deník Aha, který konkuroval nejúspěšnějšímu bulváru v zemi. „Udělal jsem to podle vzoru britského OK – vtipné, velké obrázky, dobré texty… Pak najednou vznikl nápad, že bychom se mohli postavit Blesku. Dosud všichni shořeli jako papír. Blesk (jehož ředitelem byl tehdy nějakou dobu Michal Voráček, dnešní majitel Parlamentních listů) je neochvějný jako v Německu Bild. Podařilo se nám dostat prodej Aha na 200 000. Pak to šlo dolů, ale zastavilo se to na 150 000, cože je úžasné. Stali jsme se dvojkou na trhu.“ Dnes sídlí redakce Aha hned vedle Blesku a konkurují si jen naoko – ve skutečnosti je dělají i stejní lidé.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

20:15 „Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konflik…