Prvním tématem, ke kterému se politici vyjadřovali, byla (ne)účast amerického velvyslance Andrewa Schapira ve Vladislavském sále u příležitosti státního svátku 28. října. Prezident Miloš Zeman totiž včera uvedl, že se Schapiro svátku neúčastnil, ten to dementoval a jeho slova pak potvrdil i německý diplomat.
„Já myslím, že česká diplomacie se k tomu nemá stavět nijak, k tomu by se měl stavět hlavně prezident republiky. Ale nebudu mu radit jak. Nemusel si jej zkrátka všimnout,“ podotkl Filip.
„Proč ale mluvčí prezidenta Zemana vypouští neuvěřitelnou mlhu o neviditelném velvyslanci. Vždyť pan mluvčí z nás dělá úplné blázny. Prezident musí říct jasně: Ovčáček si nemůže dělat z lidí dělat blázny. Chápu, že má žehlit problémy,“ dodal Benda k Zemanovu mluvčímu Jiří Ovčáčkovi. Hamáček souhlasil s tím, že jediný, kdo to může vyřešit, je Kancelář prezidenta republiky. „Nejelegantnější řešení by byla omluva vůči velvyslanci Schapirovi,“ sdělil.
A jaká byla reakce mužů na výsledky amerických voleb, jak podle nich situaci vnímá Evropa? „Nemyslím si, že Evropa či celý svět jsou v šoku. S odstupem času se ukazuje, že to až tak velké překvapení nebylo. Donaldu Trumpovi se podařilo přesvědčit pracující Američany. A je evidentní, že americká veřejnost si přála změnu. Nyní celý svět čeká na to, jak Donald Trump přetaví svou předvolební rétoriku,“ uvedl Hamáček.
Filip výsledkem podle svých slov překvapen nebyl. Veřejným průzkumům se podle něj nedá věřit. „Naprostý šok byl v Bruselu. Čím dále, tím více tomu lidé rozumějí. Donald Trump určité věci pojmenovával tak, jak se o tom nesmí mluvit,“ dodal Benda.
Hamáček pak dodal, že všichni nyní čekají, jaké budou konkrétní Trumpovy kroky. „Donald Trump už mírní zahraničněpolitickou rétoriku,“ dodal.
Závěrem se všichni hosté vyjádřili ke spojení slov „demagogický populismus“, před nímž varuje německý ministr Wolfgang Schäuble. „Co je protiváhou demagogického populismu? Politická korektnost. Nikdy jsem nebyl demagogickým populistou, ale tvrdím, že stejnou hrozbou je politická korektnost,“ sdělil Benda. Zda budou lepší vztahy mezi Ruskem a USA, se podle něj teprve uvidí. „Uvidíme, jak se bude chovat Trump, jaké budou jeho postoje k Sýrii a dalším zemím. „Jeden vzkaz však byl zcela jasný: Aby se Evropa podílela na své obraně víc,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef