„Proč jsou teďka všichni chlapi před padesát pro změnu posraní, že politologové nedefinují osmdesátky v Československu jako totalitu? Už aj i tohle je problém pro vaše ego, nebo co? Dyť je to jenom definice, nikdo nepopírá vaše prožitky a pocity…,“ rozepsala se na Twitteru Veronika Holcnerová.
V odpovědi na tento příspěvek jí byla připomenuta existence politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky, který zemřel ve vězení roku 1988. „A jak politologové definujou systém, ve kterém jste za názory mohla být umučena ve vězení? Pavel Wonka – 1988.“
Veronika Holcnerová však s největší pravděpodobností nepochopila referenci, a stala se tak terčem posměchu na sociálních sítích, když se zeptala, jestli „Wonka mluví o tom, že tohle se dělo v osmdesátkách“.
Tohle se vám přihodí, milé děti, když místo chození do školy budete stávkovat za klima. pic.twitter.com/OheGglHdSS
— Dojnice (@dojnice) July 25, 2023
Pavel Wonka se v sedmdesátých letech třikrát pokusil o přijetí na právnickou fakultu, vždy byl ale odmítnut. Práva proto studoval pouze laicky, a stal se tak „právníkem chudých“. Kromě toho také otevřeně kritizoval porušování zákonů státními orgány, za což byl postihován on i členového jeho rodiny.
Poprvé byl zatčen roku 1982, propuštěn byl po pěti měsících, protože nebyly dány zákonné důvody vazby. O dva roky později byl znovu zatčen, tentokrát na základě nepřímých a zfalšovaných důkazů za „rozkrádání socialistického majetku“ k odnětí svobody na 14 měsíců.
Po svém propuštění kritizoval komunistický režim ještě více, a dokonce se pokusil kandidovat jako nezávislý kandidát do Federálního shromáždění, ve volebním programu kritizoval současný stav společnosti. Ústřední volební komisí byl zaregistrován jako kandidát, krátce po volbách byl však společně s bratrem Jiřím zatčen a obviněn z šíření protistátní tiskoviny. Tu měl představovat jeho volební program. Odsouzen byl k 21 měsícům odnětí svobody, jeho bratr na 12 měsíců.
Pavel byl vězněn v nápravně-výchovném ústavu (NVÚ) v Minkovicích, kde byl surově bit a týrán, byla mu odpírána i patřičná lékařská ošetření, když měl podezření na otřes mozku. Kvůli zhoršujícímu se stavu byl převezen do vězeňské nemocnice v Praze Na Pankráci, později byl ze zdravotních důvodů propuštěn z vězení.
Naposledy byl zatčen v roce 1988 a následně uvězněn kvůli maření výkonu veřejného rozhodnutí, čehož se dopouštěl odmítáním ochranného dohledu. K soudu byl dopraven na kolečkovém křesle a v cele č. 138 v Hradci Králové zemřel ve věku 35 let na vyčerpání organismu.
Veronika Holcnerová patří ke generaci klimatické mládeže, která v posledních letech několik pátků místo ve škole trávila stávkami za klima. Na Twiiteru se představuje slovy: „Brno, trochu Praha, klima, společnost a dobrý kafe“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk