Zatímco se vysocí obranní a vojenští představitelé desítek zemí včetně států NATO připravují na páteční setkání na letecké základně Ramstein v Německu, aby jednali o zaslání dalších tanků a zbraní Ukrajině, američtí představitelé se v zákulisí snaží dát dohromady dostatek nábojů, aby byl Kyjev letos dostatečně zásoben, a to i během očekávané jarní ofenzivy.
„Vzhledem k tomu, že frontová linie je nyní většinou stacionární, stalo se dělostřelectvo nejdůležitější bojovou zbraní,“ uvedl Mark F. Cancian, bývalý zbrojní stratég Bílého domu.
Podle informací deníku The New York Times Pentagon využívá rozsáhlé, téměř nezmapované zásoby americké munice v Izraeli, které mají pomoci v dlouhé opotřebovávací válce na Ukrajině. Zásoby zbraní a munice v Izraeli měly sloužit při řešení konfliktů na Blízkém východě s tím, že Izrael měl k těmto zásobám přístup v případě nouze.
Z konfliktu na Ukrajině se podle expertů stala dělostřelecká opotřebovávací válka, v níž každá strana denně vypálí tisíce střel. Ukrajině došla munice pro její zbraně ze sovětské éry a z velké části přešla na střelbu dělostřelectvem a náboji darovanými západními spojenci. Podle analytiků tvoří dělostřelectvo páteř pozemní palebné síly Ukrajiny i Ruska a výsledek války může záviset na tom, které straně dojde munice dříve.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma