„Nevěřím na rozpad Ukrajiny, jsem přesvědčen, že všechno, co děláme, musíme dělat tak, aby k tomu nedošlo," nechal se slyšet Zaorálek.
Nová ukrajinská vláda by podle jeho názoru měla pojmout co nejvíc sil zastoupených v současném ukrajinském parlamentu, který je prý legitimně zvolený. Mocenská struktura ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, pevně v posledních letech odolávající kritice Západu i tlaku opozice, se v sobotu po třech měsících mocenského zápasu zhroutila.
Doposud vězněná expremiérka Julija Tymošenková byla propuštěna a parlament převzal exekutivní pravomoc. Ozývají se ale hlasy, že cenou za vítězství prozápadních sil může být rozpad země.
Prezident se uchýlil do Charkova a pravomoc nových vládců Kyjeva neuznává. Opozice ho zbavila úřadu a na květen vypsala prezidentské volby. Podle optimistů hrozí Ukrajině dvojvládí, podle pesimistů rozpad. Zaorálek ale považuje podle svých slov za klíčové, že bylo zastaveno krveprolití.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nem