„Určité cesty pro navýšení jsou, je potřeba je prověřit a také je politicky prosadit. Máme argument ‚má dáti-dal‘, ten se dá použít a věřím, že šance na navýšení pobídek by tu určitě byla,“ uvedl.
Takzvané pobídky nabízí Česko zahraničním filmařům od roku 2010. První roky ale byla suma, kterou na ně stát vynakládal, nízká, a tvůrci navzdory kvalitě českých filmových pracovníků dávali přednost jiným zemím. Od roku 2015 stát ročně na pobídky dává 800 milionů korun a do ČR přinášejí ročně investice přes čtyři miliardy korun.
„Česká republika a čeští filmaři mají velmi dobré jméno ve světě, svědčí o tom celá řada úspěšných projektů, které se podařilo do České republiky dostat. V současné době kapacita našich štábů je taková, že máme prostor do ČR přivézt ještě další projekty, nicméně začínají nám konkurovat země, které navýšily pobídky na 25 procent,“ řekl Staněk. Pro některé filmové štáby už českých 20 procent začíná být podle něj nezajímavých a hledají cestu mimo Českou republiku, což považuje za škodu.
Staněk dnes uvedl, že suma, kterou pobídky přinesou, by se mohla zvýšit až na šest miliard korun. Je proto ale třeba zvýšit samotné pobídky. „Na 25 procent, nemusí to být na 28 procent jako v Maďarsku, protože máme nějaké jméno,“ dodal. Maďaři také své pobídky nabízejí tak, že je lze uplatnit i na honoráře herců. Ty tvoří velkou část nákladů, zejména pokud jde o slavné hvězdy.
„Jsou to velké pracovní příležitosti a velká reklama pro Českou republiku, krajinu i města. Některé země jsou schopné nabízet i bonusy filmařům za to, že se ve filmech objevují některé záběry typické pro danou zemi. Je důležité, abychom neztratili kontakt se zahraničím a abychom byli v této oblasti konkurenceschopní,“ řekl ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp