Administrativa Donalda Trumpa se už postarala o několik pozdvižení. Jedno takové si zažívají i američtí státní zaměstnanci. Miliardář Elon Musk po nich totiž chce, aby obhájili svou práci. A to konkrétně v pěti bodech, ve kterých mají vypsat, co poslední týden dokázali.
Proti tomuto požadavku se zvedl odpor a někteří šéfové úřadů už zaměstnancům píší, ať na e-mail nereagují. Podle webu Politico se Donald Trump postavil za toto rozhodnutí.
Nicméně, Trump i Musk podle Politico vyvolali „nejistotu“, když naznačili, že ti, kdo na e-mail neodpoví, budou vyhozeni. Musk na sociální síti X poznamenal, že se jednalo o jednoduchý test, protože stačilo „napsát pár slov a stisknout odeslat“. I v tomto testu však někteří selhali, dle Muska s podporou a pobízením svých nadřízených. Musk uvedl, že úředníci dostanou druhou šanci, ale pokud nebudou reagovat ani na tu, tak s nimi bude ukončen pracovní poměr.
Máte strach z rostoucích volebních výsledků AfD?Anketa
„Od prostého odmítání ‚co jim je do toho‘, přes odmítání otázkami ‚jak mají být odpovědi dlouhé?‘ přes snahy o rozmělnění v protichůdných a nesourodých vysvětleních po návody, co do odpovědi psát, nebo nepsat. Ať tak, či tak, velký počet zaměstnanců, které Musk a jeho DOGE podezírá z toho, že dělá jen velmi málo, začal štěkat. A zatímco jejich nadřízení se je snaží uchlácholit tím, že odpověď je nepovinná, Elon říká, že pokud nezareagují ani na druhou výzvu, poletí,“ diagnostikuje Bednář situaci.
„Zajímavostí, která na první pohled není zřetelná, je, že ten stejný nástroj se nepoužívá pouze k zjišťování, co dotyčný zaměstnanec dělá, ale také k aktivizaci. Jednoduše řečeno otázku položíte v okamžiku, kdy chcete, aby vaši podřízení začali pracovat. Nebo alespoň znejistěli. Bohužel použití ‚aktivizačního e-mailu‘ v takto velkém měřítku může mít pro Muska i pro prezidenta Trumpa negativní důsledky,“ varuje Bednář.
Federální zaměstnance podle něho může požadavek konsolidovat a vyprovokovat proti Muskovi s Trumpem. „Kromě soudů (což je v Americe první krok řešení každého problému), mohou jednoduše vypovědět poslušnost, přestat en masse implementovat další kroky, nebo zastavit práci. Ať už to dopadne jakkoli, Elonův e-mail vstoupí do historie jako nejmasovější použití sebeevaluačního nástroje v historii,“ říká závěrem.
V Americe hoří malá, ale zajímavá kauza.
— Vojtěch Bednář (@aveius) February 25, 2025
Desetitisíce federálních zaměstnanců dostaly z centrální kanceláře personalistiky federálních úřadů e-mail s požadavkem, aby odpověděli pěti body, co dělali minulý týden a v kopii poslali tutéž zprávu svému nadřízenému.
V korporátím… pic.twitter.com/LMPxKI3NhG
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta