Podle Ostřanského máme v podstatě dvě možnosti, jak zacházet s muslimskými věřícími. Jedna možnost je, že stát řekne, které výklady islámu jsou na jeho území přijatelné. A pokud se toho nechopí stát, chopí se toho populisté, kteří se mohou chovat podstatně radikálněji.
„V muslimských zemích, ať je to Egypt nebo Alžírsko, si stát určuje, kdo bude kázat v jeho mešitách, kdo dostane ten souhlas a jaký způsob výkladu islámu bude ten preferovaný. Proč by tento přístup, samozřejmě věcně a erudovaně, neměl používat stát s muslimskou většinou?“ ptal se Ostřanský. Jeho výroky z pořadu Rozsřel uveřejnil server iDnes.cz.
Lze namítnout, že žijeme ve svobodné společnosti a muslimové si mohou vyznávat takovou verzi islámu, jakou uznají za vhodné. Tento bezbřehý liberalismus je však podle arabisty nebezpečný. Zašlo to prý dokonce tak daleko, že se v Německu vedla debata, zda je správné zasáhnout proti muslimskému duchovnímu, který věřícím předává radiální výklad islámské víry.
Jenže pak je tu druhý extrém. „Že nebudeme rozlišovat mezi jednotlivými muslimy a budeme se snažit toto téma věcně neřešit, ale naopak z toho vymačkat maximum bodů, což je příklad České republiky," pravil Ostřanský. Česká muslimská komunita je ale hodně malá. Ostřanský chápe, že lidé mají strach z muslimů, ale někteří politici tento strach zneužívají a „dojí". Různé nesmysly o islámu se Českem podle experta šíří rychlostí požáru. „Například to, že je hidžáb projev muslimského fundamentalistu. Kdo tomu oponuje, je označen za vítače,“ doplnil orientalista.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp