Muslimům z Libně prodal exekutor mešitu kvůli dluhu. Odvolali se k Nejvyššímu soudu. Píšou o pomoc i Babišovi. Ustoupit nechtějí

17.08.2019 13:57 | Zprávy

KAUZA Komunita muslimů z pražské Libně odmítla opustit budovu své modlitebny a kulturního centra, kterou jim v dražbě kvůli dvacetitisícovému dluhu prodal exekutor. Odvolali se k Nejvyššímu soudu a o pomoc prosí politické představitele včetně premiéra Andreje Babiše.

Muslimům z Libně prodal exekutor mešitu kvůli dluhu. Odvolali se k Nejvyššímu soudu. Píšou o pomoc i Babišovi. Ustoupit nechtějí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Muslimském centrum Alfirdaus v Praze

Koncem ledna letošního roku naše redakce informovala o kuriózním případu muslimského kulturního centra Alfirdaus v pražské Libni. Tamní muslimové totiž včas nedoplatili dluh za energie a objekt, který v minulosti koupili od tamní městské části, skončil v exekuci (psali jsme ZDE).

Exekutor jim jej navíc prodal takřka pod nosem. Dlužnou částku ve výši 35 tisíc korun totiž muslimové zaplatili až poté, co objekt v exekuční dražbě vydražil jistý právník Jan Myška (buď kupec sám nebo advokát zastupující investora) za částku zhruba 10 milionů korun. Sám Myška, kterého jsme v minulosti kontaktovali, se k případu odmítá vyjadřovat.

Cena celého objektu je podle muslimů přitom zhruba dvojnásobná. Alfirdaus funguje již zhruba pět let jako modlitebna a kulturní a jazykové centrum. V přízemí objektu funguje například neoficiální školka.

Jak redakci tehdy sdělil tamní duchovní vůdce, imám Baader Eknaifith, na páteční velké modlitby do centra Alfirdaus pravidelně dochází mezi třiceti až sedmdesáti muslimy. Během některých významnějších svátků pak do centra dochází až stovky věřících.

Muslimům se to, že kvůli dlužné částce v desítkách tisíc korun exekutor vydražil jejich nemovitost za deset milionů, nelíbilo a podali žalobu. Ta nakonec skončila až u Krajského soudu v Brně, který ovšem rozhodl v jejich neprospěch.

Libenští muslimové se ovšem nevzdali. Objekt navzdory rozhodnutí soudu odmítli vyklidit a odvolali se k Nejvyššímu soudu, navíc se s prosbou o pomoc obrátili i na politické představitele.

Muslimové objekt neopustí

„Objekt jsme měli vyklidit do prvního srpna, dražitel pak prodloužil termín do šestého a nakonec nám dal lhůtu do konce srpna,“ sdělil naší redakci Bader Eknaifith. „My objekt ale neopustíme,“ dodal.

Co se muslimům nelíbí? Ve svém dovolání k Nejvyššímu soudu muslimové napadají zejména to, že kvůli dluhu v řádu desítek tisíc exekutor přistoupil k prodeji a zpeněžení mnohonásobně dražší nemovitosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…