Vance poukázal na to, že myšlenka, že mocnosti a bohaté země budou schopné oddělit výrobu věcí od designu, byla mylná. „Ukázalo se, že geografické oblasti, které vyrábějí, jsou v navrhování věcí strašně dobré,“ uvedl Vance, že oblasti zaměřené na výrobu se ukázaly jako velmi schopné i v návrhu produktů, často díky spolupráci mezi firmami zaměřenými na design a výrobními firmami. A tak se stalo, že původně chudší země zaměřené na výrobu začaly konkurovat vyspělejším zemím včetně Ameriky.
„Nyní, předpokládali jsme, že ostatní národy nás budou v hodnotovém řetězci vždy následovat, ale ukázalo se, že jak se zlepšovaly na nižším konci hodnotového řetězce, začaly nás dohánět i na vyšším konci. Byli jsme vytlačeni z obou konců. To byla první chyba globalizace,“ řekl Vance.
Dále se zaměřil na problematiku importu levné pracovní síly, kterou přirovnal k droze západních ekonomik. „Levná pracovní síla je v podstatě berlička, která brzdí inovace,“ kritizoval přístup amerických firem k levné výrobě, která je pro ně snazší než inovace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová