„Tomio Okamura svými výroky zpochybnil kruté podmínky a úmrtí v táboře Lety. Pokud pan Okamura ví, co se v Letech dělo za hrůzy, a svými výroky testuje, kolik mu toho projde, je to snad ještě závažnější než neznalost faktů. V této funkci totiž reprezentuje nejen sebe a svou stranu, ale i celý zastupitelský sbor,“ uvedla v tiskové zprávě první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
Reagovala na výrok Okamury, který dříve uvedl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Za vyjádření se později omluvil, uvedl však, že ho povětšinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Za popírání holokaustu považují vyjádření šéfa SPD pražská židovská obec i Muzeum romské kultury.
Celá zpráva zde.
Lidovci navrhli za Okamurovy výroky jeho odvolání z vedení Sněmovny. Návrh se těší podpoře i ze strany Starostů a TOP 09, stejného názoru je i úřadující předseda sociální demokracie Milan Chovanec. Jan Chvojka, šéf poslanců za ČSSD, již dříve návrh také podpořil. Stejný postoj zastává i předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Ten současně upozornil, že je nutná podpora také části poslanců hnutí ANO, jinak návrh na odvolání nebude úspěšný. „Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že se podle jeho názoru Okamura za výroky omluvil a že nevidí důvod k dalším krokům,“ píše se na serveru Denik.cz. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že návrh nepodpoří. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) již dříve Okamuru za jeho výroky kritizoval. Proti odvolání Okamury z vedení Sněmovny stojí i KSČM. Tyto tři strany, tedy ANO, KSČM a SPD, mají dohromady 115 poslanců v Poslanecké sněmovně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla