Hrozící válečné napětí stále narůstá. Kolotoč nekončící eskalace napětí se roztočil údajným příchodem severokorejských vojáků na frontu. Končící americký prezident Joe Biden v reakci na to dovolil Ukrajincům využít amerických raket dlouhého doletu na cíle hlouběji v Rusku.
Agentura AFP upozornila, že Ukrajinci v této situaci žádají o svolání jednání skupiny NATO–Ukrajina. Během tohoto setkání budou představitelé údajně diskutovat o ruském použití oné nové a dosud nepoužité balistické střely a o důsledcích útoku. Zprávu agentury AFP převzal i ruský server Moscow Times.
„NATO a Ukrajina budou příští týden jednat v Bruselu, po ruském zkušebním odpálení experimentální hypersonické střely středního doletu, uvedli v pátek diplomaté. Velvyslanci NATO a Ukrajiny se v úterý sejdou v Radě NATO–Ukrajina, aby se zabývali raketovým útokem na ukrajinské město Dnipro,“ napsal server.
A tento krok dovedl Pentagon k rozhodnutí změnit přístup v otázce hrozícího válečného konfliktu. Ministerstvo obrany USA oznámilo, že mění strategii jaderného odstrašování, protože jaderní protivníci USA otáčejí jadernou hrozbu do vyšších obrátek a armáda USA na to nemůže nereagovat.
Smyslem úprav je podle Johnsona odradit Rusko a Čínu od použití jejich jaderného arzenálu. Plán zahrnuje kroky odstrašení několika jaderných protivníků, kteří mohou na USA a jejich partnery zaútočit současně.
Měla by Česká republika přistoupit k BRICS?Anketa
Počítá se i se začleněním nejaderných schopností tam, kde je to možné, na podporu mise jaderného odstrašení. Plán zdůrazňuje význam řízení eskalace v rozhodování USA pro reakci na omezený jaderný útok nebo nejaderný strategický útok s vysokými následky. Plán také umožňuje hlubší konzultace, koordinaci a kombinované plánování se spojenci a partnery za účelem posílení závazků USA v oblasti rozšířeného odstrašování.
„Abychom byli připraveni na třicátá léta 21. století, musíme modernizovat naše jaderné síly, jaderné velení a řízení a související infrastrukturu, která nám umožní být flexibilní a časem se přizpůsobovat novým výzvám, ať už se jedná o nové hrozby nebo potenciální změny nebo zpoždění v naší modernizaci,“ poznamenal Grant Schneider, zástupce ředitele pro strategickou stabilitu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.