Česká pirátská strana ve stížnosti kritizovala například rozdělení země do volebních krajů a pětiprocentní bariéru pro vstup do Sněmovny. Upozornila na to, že kvůli uzavírací klauzuli "propadlo" 12 procent voličských hlasů. Piráti konkrétně dostali 2,66 procenta hlasů, žádný mandát nezískali. Podobnými argumenty se však soud už v minulosti zabýval, nyní odkázal na svá starší rozhodnutí, stejně jako na postoj Ústavního soudu, podle kterého je cílem uzavírací klauzule "omezit přílišnou roztříštěnost politického spektra v Parlamentu".
Rozdělení do volebních krajů způsobuje, že voličské hlasy mají různou váhu
Co se týče rozdělení do volebních krajů, podle NSS trvají pochybnosti o vhodnosti z hlediska principu rovnosti volebního práva. V praxi totiž mají voličské hlasy v různě lidnatých krajích také různou váhu. Soud však nesdílí přesvědčení Pirátů o protiústavnosti sporných ustanovení volebního zákona.
Pirátům vadilo také to, jak k volbám přistupovala veřejnoprávní Česká televize (ČT). Měli pocit, že v předvolebním vysílání, zvláště v poslední "superdebatě", nezískali prostor, který zasluhovali podle průzkumů. NSS připomněl, že všechny volební strany sice musí mít přístup do veřejnoprávních médií, ovšem nelze to vykládat jako právo na zcela stejný vysílací rozsah.
Postup ČT před předčasnými volbami nebyl protizákonný
ČT musí podle Šimíčka transparentně a předvídatelně stanovit kritéria, podle kterých pozve do určitých programů jen některé z kandidujících stran. "Od ČT jsme si vyžádali podrobné informace, vysílací schéma, a dospěli jsme k závěru, že postup ČT nebyl protizákonný. Proto jsme i tuto stížnost zamítli," řekl Šimíček.
Chyby při započítávání preferenčních hlasů zjistil soud ve dvou okrscích. Komise v Praze 2 poškodila některé kandidáty KDU-ČSL. Jediný zvolený lidovec v Praze, lídr kandidátky Daniel Herman, měl však takový náskok, že jej další kandidáti nemohli ani po dopočítání několika preferenčních hlasů přeskočit.
V Horní Bělé na Plzeňsku nedošlo k zohlednění přednostních hlasů na kandidátkách pro Úsvit
V Horní Bělé na Plzeňsku zase členové komise opomněli zohlednit přednostní hlasy na devíti z 19 hlasovacích lístků pro Úsvit. Důvodem k soudnímu zásahu se to však nestalo. "V Plzeňském kraji hnutí Úsvit nedostalo ani jeden mandát, čili za této situace se k přednostním hlasům vůbec nepřihlíželo," řekl Šimíček.
Z celkového počtu 42 návrhů jich soud 17 odmítl, protože nesplňovaly procesní náležitosti. Dalších 16 soud vyřešil přípisy, protože podání neměla řádnou formu. Osmi návrhy se soud věcně zabýval, všechny zamítl. Rozhodnutí o poslední stížnosti se zdrželo kvůli námitce podjatosti. Podle Šimíčka stížnost přijde na řadu ve čtvrtek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk